fot. Piotr Ostrowski
Prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin w kolejnym odcinku „Smaków Świata” opowiedział o niezwykłej historii Sandomierza i jego okolic. Nazwał ten region „krainą winnic”. Dlaczego? Tego dowiemy się z poniższej audycji.

Piotr Ostrowski przypomniał, że właśnie w mieście położonym na Podkarpaciu rezydencję miało aż dziesięciu królów Polski: - Tutaj spędzali czas, szukali rozrywki, ale i również zasiedlali miasto z przyczyn strategicznych. W XII wieku Sandomierz stał się jedną z większych aglomeracji ówczesnej Polski.

Prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin mówił również o Sandomierskim Szlaku Winiarskim, który nawiązuje do dawnych, średniowiecznych tradycji w mieście i jego okolicach. Już w XIII wieku na Sandomierszczyźnie z powodzeniem uprawiano winorośl, a powstające tu wina podawano na europejskich stołach. Późniejsze wieki zakończyły tę tradycję. Warto jednak dodać, że odradza się ona na nowo.

- Są tylko dwa miasta w Europie, które przy pomocy samorządu i lokalnych instytucji odtworzyły historyczne winnice. Pierwszym z nich jest Wiedeń, w którym znajduje się 50-hektarowa winnica należąca do miasta, a drugim - Sandomierz. Winnica św. Jakuba, odtworzona przez benedyktynów w 2012 roku, znajduje się w samym centrum miasta, u podnóża zamku królów Polski - podkreślił Piotr Ostrowski.

Piotr Ostrowski opowiedział także o regionalnych smakach, głównie serach i wędlinach.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski

Posłuchaj

Piotr Ostrowski o niezwykłej historii Sandomierza i jego okolic, a także winnych szlakach - cz. 1. Piotr Ostrowski o niezwykłej historii Sandomierza i jego okolic, a także winnych szlakach - cz. 2. Piotr Ostrowski o niezwykłej historii Sandomierza i jego okolic, a także winnych szlakach - cz. 3. Piotr Ostrowski o niezwykłej historii Sandomierza i jego okolic, a także winnych szlakach - cz. 4.