fot. pixabay.com
Według Światowej Organizacji Zdrowia, problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10 procent dzieci i młodzieży na świecie. W Europie aż 7 procent nastolatków zmaga się z otyłością. Co więcej, młodzi w Polsce przybierają na wadze najszybciej w Europie. Eksperci alarmują, że za kilka lat co czwarty młody Polak będzie chorował na otyłość.

Europejska Agencja Leków zarejestrowała pierwszy lek do terapii otyłości u młodzieży. Jest to na ten moment jedyny tego typu środek, który można stosować na terenie Unii Europejskiej. Czy to oznacza, że w leczeniu tej dolegliwości liczyć się będzie już tylko farmakologia? O wyjaśnienie poprosiliśmy profesora Pawła Bogdańskiego, narodowego specjalistę leczenia otyłości Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

materiał Renaty Pacholczyk

Otyłość u polskich dzieci narasta w bardzo szybkim tempie. Niepokojący jest także fakt, że cierpią na nią coraz młodsze dzieci. - Niektórzy rodzice pomocy szukają w aptece, zapominając że środki farmaceutyczne powinny służyć jako dodatek do odpowiedniej diety - podkreśliła farmaceutka Julita Kalisz.

materiał Tomasza Trana

- Nadwaga i otyłość to choroba naszej cywilizacji, wpływ na nią mają złe nawyki żywieniowe i brak ruchu - uważa dr Aleksandra Ślęzak, diabetolog, internista i lipidolog.

materuał Beaty Góreckiej

Syn pani Ireny zaczął mieć problem z nadwagą w wieku młodzieńczym. Wtedy lekarz podpowiedział, żeby skorzystał z kolonii odchudzających refundowanych przez NFZ. To był strzał w dziesiątkę. W ciągu czterech tygodni chłopiec schudł aż 6 kilogramów.

materiał Anny Winnickiej