fot. CentrumPomorza/fb
Stolica regionu koszalińskiego została sklasyfikowana na 9. miejscu wśród 50 miast na prawach powiatu w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych 2021.

Koszalin doceniony został głównie za obszerne tereny zieleni, m.in. cztery parki w centrum miasta, a także lasy - szczególnie w obrębie Góry Chełmskiej. Zwrócono też uwagę na ścieżki spacerowe, park linowy oraz wieżę widokową. Argumentami przemawiającymi na korzyść miasta okazały się również: jakość powietrza, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych i szlaki piesze, umożliwiające czynny wypoczynek w bliskości natury.

Ważne w rankingu okazały się - niski wskaźnik przestępczości i niewielka liczba osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Plusem jest także duża liczba miejsc w żłobkach oraz przedszkolach, co zalicza Koszalin do miast przyjaznych rodzinie.

W stosunku do poprzedniej edycji Rankingu Koszalin awansował z 18 pozycji, wyprzedzając takie ośrodki jak Szczecin, Gdynia czy Wrocław.

Ranking przeprowadziła firma Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

red./tu.koszalin/aj