fot. Jarosław Ryfun
Uroczystości jubileuszowe przeniesiono do Internetu. W mediach społecznościowych zaprezentowane zostaną m.in. archiwalne nagrania oraz wspomnienia absolwentów. Nie zabraknie również informacji z „bieżącego życia” szkoły.

- W ciągu 75 lat przez mury naszej szkoły przewinęło się ponad 14 tysięcy uczniów. Kształcimy w wielu zawodach. Zaczynaliśmy od handlowych, ekonomicznych, a w międzyczasie były usługowe takie jak piekarz czy masarz. Obecnie nauczamy w kierunkach gastronomicznych i ekonomiczno-logistycznej - powiedział dyrektor szkoły Szymon Konefał.

Jak dodał, obchody 75-lecia szkoły z powodu pandemii przeniesiono do mediów społecznościowych: - Planujemy przez cały tydzień przekazywać informacje dotyczące życia szkoły. Co ciekawe, odnaleźliśmy niedawno filmy z matury z 1966 roku i dotarliśmy do ówczesnych uczniów. Do tego nie zabraknie wspomnień naszych byłych uczniów oraz opowiemy o nowo założonym stowarzyszeniu absolwentów „Ekonoma”.
W tej szkole uczyła się również Kinga Adamska, która naucza w niej teraz wychowania fizycznego: - Ukończyłam „Ekonoma” w 2000 roku. Bardzo miło wspominam tamten okres. To trochę powrót do dzieciństwa, zawiązywania pierwszych przyjaźni. Co ciekawe, moją koleżanką z pracy jest pani Barbara Pawlak, która uczyła mnie matematyki. Choć nie byłam najlepsza z tego przedmiotu, to potrafiła ze mnie „wyciągnąć” to, co najlepsze. Ze starej kadry w mojej pamięci utkwiła również pani Hajduk, niestety już nie żyje. Nauczała techniki biurowej. To była „kosa”, ale w pozytywnym znaczeniu, bardzo wymagająca, wiele nas nauczyła.

„Ekonom” powstał we wrześniu 1945 roku. Była to pierwsza szkoła zawodowa w Koszalinie. - Na początku mieściła się w bardzo zaniedbanym budynku na rogu ulic Szymanowskiego i Traugutta. Później, tak wynika ze szkolnej kroniki, uczniowie przenosili tzw. szkolne eksponaty do kolejnego budynku, obecnej Szkoły Podstawowej nr 1. Od września 1946 roku szkoła mieści się przy ulicy Andersa. Co ciekawe, część budynków placówki była przy nieistniejącej już ulicy Estkowskiego, w okolicach kościoła pw. św. Józefa - podsumował historię „Ekonoma” Maciej Żytkiewicz, nauczyciel historii.

red./rz

Posłuchaj

materiał Radosława Zmudzińskiego