fot. PAP/Radek Pietruszka
W poniedziałek w Brukseli odbędzie się jednodniowy szczyt przywódców krajów NATO. Polskę będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa „NATO 2030”, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.

Przywódcy państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie - czytamy w zapowiadającym szczyt komunikacie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników - podkreślono.

Odpowiedzią na wyzwania przyszłości ma być agenda „NATO 2030” - zestaw konkretnych propozycji zebranych przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga po konsultacjach m.in. z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W pracach przygotowującego plan 10-osobowego zespołu ze strony Polski uczestniczyła europosłanka Anna Fotyga.

Przedstawione przywódcom w ramach „NATO 2030” rozwiązania mają dotyczyć m.in. pogłębienia mechanizmów konsultacji politycznych między sojusznikami, wzmocnienia przewagi technologicznej NATO, ulepszenia programu misji szkoleniowych, wspierania ładu międzynarodowego, walki ze zmianą klimatu i zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną.

Strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej, która, co istotne dla Polski, skupi się przede wszystkim na wzmocnieniu kolektywnej obrony i odstraszania – powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Podkreślił, że Fotyga, biorąc udział w pracach nad NATO 2030, konsultowała się z innymi państwami regionu Europy Środkowej i prezentowała wspólne stanowisko, uzgadniane w pierwszym rzędzie z państwami Bukareszteńskiej Dziewiątki.

- Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE – zapowiedział Soloch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił z kolei oczekiwanie wyraźnego podniesienia i potwierdzenia kwestii kontynuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. W rozmowie z PAP Szczerski zaznaczył, że będzie to krótkie spotkanie, którego najważniejszym elementem będzie „wysłuchanie osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej”.

PAP/od