fot.
Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o seryjne zabójstwa kobiet w gminie Kołobrzeg. Mieszkaniec Kołobrzegu jest oskarżony o trzy morderstwa, oszustwa i podrobienie dokumentów.

Według śledczych 45-letni Mariusz G. miał mordować dla pieniędzy. Chodziło o przejęcie mieszkań należących do ofiar, zaciąganie na zmarłe kredytów i pożyczek. W sprawie oskarżone są też cztery inne osoby, które Mariuszowi G. między innymi miały pomagać mu w popełnianiu przestępstw.

- Podejrzany działał w wyniku motywacji, która zasługuje na szczególne potępienie - mianowicie w celu przywłaszczenia sobie majątku zabitych kobiet - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prokurator Alicja Macugowska-Kyszka. - Po dokonaniu tych zbrodni mężczyzna podjął szereg działań, które miały na celu ukrycie tego przestępstwa. Pojechał on m.in. za granicę, skąd do rodziny jednej z pokrzywdzonych wysyłał wiadomości sms, które miały na celu stworzenie pozoru, że kobieta nadal żyje.

Według śledczych Mariusz G. uzyskał notarialne pełnomocnictwa do reprezentowania ofiar np. w sądach i urzędach:

- W tym celu podejrzany szedł z kobietami do wybranych kancelarii notarialnych. Tam kobiety przy użyciu podrobionych dokumentów tożsamości, podając się za pokrzywdzone, składały oświadczenia o udzieleniu podejrzanemu pełnomocnictwa do ich reprezentowania. Tymi dokumentami mężczyzna posługiwał się w celu przeniesienia własności mienia należącego do zabitych. Również przejmował mieszkania należących do tych kobiet - dodała rzeczniczka prokuratury.

Zdaniem śledczych mężczyzna m.in. przywłaszczył prawie 180 tys. złotych, które jedna z zamordowanych otrzymała od firmy ubezpieczeniowej. Na dane osobowe zamordowanych zaciągnął kredyty na 225 tys. złotych.
W czasie śledztwa Mariusz G. przyznał się do zarzucanych czynów. Grozi mu kara dożywocia, pozostałym oskarżonym do 5 i 8 lat więzienia.
Mężczyźni są tymczasowo aresztowani. Pozostali oskarżeni mają policyjny dozór, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Przypomnijmy, do brutalnych zabójstw doszło w 2016, 2018 i 2019 roku. Dwie ofiary były mieszkankami Kołobrzegu, trzecia województwa kujawsko-pomorskiego.


ak/kc

Posłuchaj

prokurator Alicja Macugowska-Kyszka