fot. Anna Winnicka
Św. Grzegorz z Nareku to jeden z największych poetów i uczonych ormiańskich oraz święty kościołów ormiańskiego i katolickiego.

Pomnik św. Grzegorza poświęcił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko: - Papież Franciszek powiedział, że dla Zachodu mamy Dantego, a dla Wschodu - Grzegorza z Nareku. To właśnie jego pomnik znajduje się w Watykanie. Dzisiaj było nam do Watykanu bardzo blisko, bo upamiętniliśmy świętego Kościoła wschodniego na Górze Polanowskiej.

W uroczystościach wzięli udział ormiańscy pielgrzymi, w tym Samvel Mkrtchian, ambasador Republiki Armenii w Polsce: - Swoją działalnością pokazał, że jest świętym dla wszystkich. To wyjątkowa postać, bo m.in. jego dzieła przetłumaczono na wiele języków.

12 kwietnia 2015 roku, podczas odprawionej w bazylice św. Piotra w Watykanie mszy św. dla Ormian-katolików, w związku z setną rocznicą ludobójstwa Ormian, papież Franciszek ogłosił św. Grzegorza z Nareku doktorem kościoła.

To już drugi pomnik upamiętniający obecność Ormian na Świętej Górze Polanowskiej. W 2016 roku odsłonięto chaczkar - kamienny krzyż, znak obecności Ormian, ich tradycji, kultury, religijności i pamięci o przodkach.

Polanowski chaczkar poświęcony jest ormiańskim ofiarom tureckiego ludobójstwa z 1915 r. kiedy to wymordowano około 1,5 miliona chrześcijan tej narodowości. Fundatorem i jednocześnie wykonawcą pomnika jest rodzina Aslanianów, która w latach 90. zamieszkała na Pomorzu.

aw/rz

fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

bp Krzysztof Zadarko Samvel Mkrtchian