fot. Sławomir Kamola
OHP do końca września czekają na młodzież mającą problemy z ukończeniem szkoły podstawowej, zawodowej, średniej lub chętną  uzupełnić swoje wykształcenie i zdobyć zawód.

OHP oferuje różne formy pomocy: doradztwo zawodowe, wsparcie w odrabianiu lekcji, konsultacje w sprawie praktyk, załatwianie spraw szkolnych, a także organizowanie wolnego czasu.

Hufce posiadają również własne internaty, w których - po spełnieniu odpowiednich warunków - młodzież może za darmo zamieszkać i pod okiem wychowawców kontynuować naukę.

Zajmujemy się przede wszystkim młodzieżą w wieku 15-18 lat. Stosujemy dwie formy nauki. Pierwszą jest trzyletnia szkoła zawodowa - uczymy w niej 13 zawodów. Druga jest skierowana do młodzieży, która ma problemy z ukończeniem szkoły podstawowej, a nadal jest w obowiązku szkolnym. Ich życie z różnych względów ułożyło się tak, że nie mogą w normalnym trybie skończyć szkoły podstawowej. W związku z tym mogą przyjść do OHP i ukończyć 7 i 8 klasę, a przy okazji zdobyć przygotowanie zawodowe. Joanna Cybulska, komendant Hufca Pracy w Koszalinie

Hufce Pracy oferują pomoc nie tylko młodzieży, ale również przedsiębiorcom chcącym zatrudniać ich wychowanków.

- OHP jest dysponentem środków z funduszu pracy. Dajemy pieniądze - po spełnieniu odpowiednich wymagań - pracodawcom, na zatrudnianie młodych pracowników. Refundujemy wynagrodzenia i ubezpieczenia zusowskie. Chcemy, by młodzi ludzie mogli znaleźć miejsce na rynku pracy, zdobyć doświadczenie pod okiem doświadczonych pracodawców i stanąć na własnych nogach na niełatwym dla młodzieży rynku pracy - powiedział Marcin Sychowski, zastępca komendanta wojewódzkiego OHP w Koszalinie.

W ostatnim roku jednostki OHP wspomagały młodzież w postaci zajęć zdalnych, ale również - pomimo utrudnień koronawirusowych - w bezpośrednim kontakcie.

Zainteresowani podjęciem nauki powinni zgłosić się do lokalnych hufców. Informacje o ich działalności uzyskać można m.in. na stronach:
sk/aj

Posłuchaj

Marcin Sychowski, zastępca komendanta wojewódzkiego w Koszalinie Joanna Cybulska, komendant Hufca Pracy w Koszalinie