„Poznaj z nami Koszalin”: historia Góry Chełmskiej
Z okazji Dni Koszalina, Polskie Radio Koszalin oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowały dla mieszkańców niespodziankę online w postaci filmów i audycji, które będą traktowały o najciekawszych miejscach w naszym mieście.

Pierwszy obraz jest poświęcony Górze Chełmskiej - miejscu, w którym narodził się Koszalin, a właściwie wieś Koszalice. Była ona jedną z wielu, którą w 1214 roku wymieniono, jako miejscowość zlokalizowaną nieopodal Góry Chełmskiej.

Jak się okazuje, Góra Chełmska, była jednak dużo bardziej znana i słynna niż otaczające ją miejscowości. Było to bowiem miejsce pochówku i miejsce bytności człowieka. W późniejszym okresie, w czasach chrześcijańskich, przybywały w te okolice pielgrzymki z różnych stron Europy Zachodniej.

O Górze Chełmskiej, jednym z najstarszych miejsc w tej części Pomorza, mówili:
  • Dorota Cywińska, kustosz w Archiwum Państwowym w Koszalinie,
  • dr Kacper Pencarski, starszy archiwista w Archiwum Państwowym w Koszalinie,
  • Krzysztof Urbanowicz miłośnik historii Koszalina.
Podczas kolejnych kilkunastominutowych odcinków „Poznaj z nami Koszalin”, opowiemy historię koszalińskich dworców, Rynku Staromiejskiego i ratuszy oraz ulicy Piłsudskiego.

Każdy odcinek składa się z komentarza historycznego, historii obiektów ukazanych w materiałach archiwalnych z zasobu AP oraz ciekawostek związanych z danymi miejscami.

Na emisję kolejnych odcinków wideo, w ramach projektu „Poznaj z nami Koszalin”, zapraszamy w dniach: 23, 25 i 27 maja od godziny 19:30. Filmy będą emitowana na stronie oraz FB Polskiego Radia Koszalin i AP.

Emisja audio na antenie Polskiego Radia Koszalin w dniach: 27 maja oraz 3, 10 i 17 czerwca od godziny 16.40 w popołudniowym wydaniu „Studia Bałtyk”.

Zapraszamy!

Autorzy: Katarzyna Kużel, Adam Iwaszkiewicz

kk/aś