fot. prk24.pl
Prezes koszalińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci był gościem popołudniowego wydania „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk opowiedział o przygotowanych na najbliższe dni obchodach 75-lecia istnienia organizacji.

Obecnie pod opieką TPD w Koszalinie jest 2000 dzieci. 780 maluchów w żłobkach i przedszkolach m.in. w placówkach w Grzybowie, Koszalinie, Manowie czy Brzeźnie.

- Na początku podmiotem naszego zainteresowania były dzieci głodne, dzieci biedne, dzieci po wojnie, które miały określone potrzeby. Później zaczęliśmy się zajmować dziećmi ulicy i wtedy stworzyliśmy w Koszalinie i w Połczynie-Zdroju pierwsze ogniska wsparcia dziennego. Liczby tych placówek zgodnie z potrzebami wzrastała na przestrzeni lat. Następnie pojawiły się przedszkola. Teraz, już od trzech lat, rozszerzyliśmy nasze działania na dzieci w wieku żłobkowym, szczególnie na terenach wiejskich. Jest to tam nowość, ale istnieje duże zapotrzebowanie na taką opiekę – opowiada o historii TPD Henryk Zabrocki.

Koszaliński odział TPD, obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji, mimo pandemii, starają się oni, przygotować obchody ciekawe zarówno dla ich podopiecznych, jak i dla innych mieszkańców regionu.

- Obchody rozpoczęliśmy wystawą przepięknych prac Edwarda Rokosza, wspaniałego artysty, który niestety nagle od nas odszedł. Mamy jednak w planie jeszcze kilka takich wystaw, co było przed śmiercią wolą artysty – zaznaczył prezes.

Henryk Zabrocki zapowiedział też, że już za tydzień otwarty zostanie w Sławnie plac zabaw dla osób z niepełnosprawnością, na którym dzięki specjalnym urządzeniom będą mogły one m.in. pohuśtać się czy pobawić w piaskownicy. Jak podkreślił, jest to dar dla dzieci, którymi do tej pory niestety Towarzystwo się nie zajmowało.
- Dzięki sponsorom udało nam się stworzyć zarazem miejsce integracji, jak i rehabilitacji dla dzieci. Jest to pierwszy taki plac zabaw, ale mamy nadzieje, że zarazimy tą ideą również inne samorządy.

To jednak nie koniec niespodzianek. W Koszalinie, przy ul. Piłsudskiego na budynku, w którym mieści się siedziba TPD oraz ogniska Grono, powstanie mural.
- Jego projekt został wybrany spośród zgłoszonych prac. Autorem jest pani Anna Waluś. W przygotowaniu muralu oprócz samej autorki weźmie udział jeszcze dwóch artystów oraz dzieci. Chcemy, żeby było to też dla nich wydarzenie. Dlatego za kilka dni ruszają takie treningi: dzieci z poszczególnych placówek będą pod okiem pani Anny uczyły się malować i korzystać z technik do tworzenia murali. Dzieci będą też grać na instrumentach, których udało nam się już zgromadzić ponad 200 – zaznacza prezes.

Oficjalne odsłonięcie murala przewidziane jest na 1 czerwca.

Więcej o planach TPD w Koszalinie w rozmowie.

ak/kc

Posłuchaj

rozmowa z Henrykiem Zabrockim