fot. pixabay.com
Skąd się bierze antysemityzm w Polsce? O to zapytaliśmy gości audycji „Wieczorne spotkania”.

Cmentarz żydowski to jeden z nielicznych zabytków Świdwina. Został założony prawdopodobnie w latach 70. lub 80. XVIII wieku. Podobnie jak świdwińska synagoga, został zniszczony podczas Nocy Kryształowej. Wszystkie znajdujące się na nim macewy zostały poprzewracane i porozbijane. Cmentarz w wyniku postępowania regulacyjnego w 2009 roku przeszedł na własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Kirkutem opiekuje się miejscowy zbór Kościoła Bożego w Polsce wraz z grupą wolontariuszy.

Internetowa zbiórka na ławki, które mogłyby pojawić się na terenie cmentarza żydowskiego w Świdwinie prowadzona jest na portalu zrzutka.pl. (Zebrano ponad 900 zł z potrzebnych 1500 zł). W audycji mogliśmy usłyszeć fragmenty psalmów - 13. i 113. wykonanych w języku hebrajskim.

materiał Arkadiusza Wilmana

Badania amerykańskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom z 2019 roku pokazują, że o ile na zachodzie Europy odsetek antysemicko nastawionych osób jest w miarę stabilny, to w Europie Środkowej i Wschodniej on rośnie. I tak w porównaniu z 2015 r. odsetek osób z antysemickimi poglądami wzrósł na Ukrainie o 14 pkt proc., w Polsce o 11 pkt proc., w Rosji o 8 pkt proc. Skąd się bierze antysemityzm w Polsce i dlaczego jest on wciąż żywy? -  zapytaliśmy Annę Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

materiał Anny Winnickiej

Historię społeczności żydowskiej, mieszkającej do II wojny światowej w Koszalinie, przypominają znikające już ślady, nieliczne publikacje (m.in. autorstwa ks. Henryka Romanika) i wspomnienia osób, którym udało się przeżyć Holokaust. To że ta historia miała jakiś ciąg dalszy, to niewątpliwie zasługa ks. Henryka Romanika i Zdzisława Pacholskiego, których połączyła chęć poznania żydowskiej karty dziejów Koszalin.

materiał Grażyny Preder