fot. Jacek Żukowski
26 kwietnia 1946 roku powstał pierwowzór Gryfa Słupsk - KS CWMO. Później nazwę klubu zmieniono na „Gwardia”. W 1964 roku został połączony z Gryfem i od tego czasu mówi się, że Gryf Słupsk jest kontynuatorem Gwardii.

- Przez te wszystkie lata w różnych dyscyplinach zawodnicy Gryfa odnosili sukcesy. Na igrzyskach olimpijskich wystąpili Mirosława Sagun-Lewandowska, Robert Kraskowski, Jan Huruk czy Bogusława Olechnowicz. Z kolei Paweł Kryszałowicz reprezentował nasz kraj na piłkarskich mistrzostwach świata. Było także wielu innych medalistów mistrzostw Polski, którzy swoje życie wiązali właśnie z tym klubem - powiedział Rafał Szymański, pełnomocnik prezydenta Słupska ds. sportu.

Gryf Słupsk to tradycja wielu różnych dyscyplin - m.in. lekkoatletyki, strzelectwa, koszykówki, boksu i najbardziej dziś kojarzonej z klubem piłki nożnej.

- Pierwszy raz przyszedłem do klubu, gdy miałem 10 lat. Wkroczyłem na wielkie salony krajowe, europejskie i zagraniczne, a później tutaj wróciłem. Wiadomo, że w klubie, jak w sporcie, są lepsze i gorsze lata, ale zawsze trwamy przy nazwie Gryf Słupsk - podkreślił Paweł Kryszałowicz, prezes Gryfa Słupsk.

Łukasz Jaworski, szef klubu kibiców Gryfa Słupsk dodał, że klubowe barwy pojawią się na ratuszu i w parku przy alei Sienkiewicza: - Chcemy, aby na rondach zawisły przez miesiąc flagi naszego klubu.

Więcej w materiale Jacka Żukowskiego.

jz/rz

Posłuchaj

materiał Mariusza Wolańskiego