fot. pixabay.com
Samorząd chce skorzystać z rozbudowanej sieci gazowniczej. To pozwoli na łatwiejszą wymianę tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

W najbliższych tygodniach w połczyńskim ratuszu zacznie działać punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”, co ułatwi mieszkańcom wypełnianie i składanie wniosków na wymianę źródeł ciepła. Władze Połczyna-Zdroju szacują, że w mieście należałoby wymienić około 300 tzw. kopciuchów.

- W Połczynie-Zdroju położono już nitki sieci gazowniczej, ale nie ma jeszcze przyłączy, a ich stworzenie wiąże się z kosztami. Program „Czyste Powietrze” oferuje pomoc finansową również w zainstalowaniu przyłącza, a potem w wymianie kotła na gazowy - powiedział Robert Stępień, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Władze Połczyna-Zdroju rozpoczęły już rozmowy na temat wymiany źródeł ciepła na gazowe m. in. z miejscowymi spółdzielniami mieszkaniowymi.

- Mieszkańcy są pozytywnie nastawieni. Jedyną obawa dotyczy wzrostu opłat, co jak myślę nie będzie miało miejsca, patrząc na to, że ceny gazu spadają - podkreślił Sebastian Witek, burmistrz Połczyna-Zdroju.

ms/aj

Posłuchaj

Robert Stępień, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Sebastian Witek, burmistrz Połczyna-Zdróju