fot. facebook.com/jedlinski.piotr
W Hali Widowiskowo Sportowej zainstalowane zostały między innymi specjalne kabiny. W środę przyjedzie najważniejsza część wyposażenia - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin prezydent miasta Piotr Jedliński.

Przypomnijmy, punkty szczepień masowych mają być tworzone przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami. W przypadku miast, powyżej 50 tys. mieszkańców, dziennie powinno być szczepionych około pół tysiąca osób. Według zapowiedzi rządu, w kwietniu do Polski dotrze około siedmiu milionów dawek szczepionki. Władze Koszalina zdecydowały, że punkt w mieście zostanie utworzony w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Punkt będzie czynny sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do soboty, przez 10 godzin dziennie.
- W ten sposób będziemy w stanie zaszczepić kilkaset osób, minimum 500 dziennie. Oczywiście to zależy od liczby szczepionek. Jeśli będą one dostępne to wydłużymy godziny działania punktu - powiedział Piotr Jedliński.

Jeśli będzie to możliwe i konieczne nie jest wykluczone, że szczepienia będą w niedzielę. Są one podstawą, by zwalczyć epidemię, podkreślił Piotr Jedliński: - Będę namawiał wszystkich, nawet antyszczepionkowców, żeby jednak się zaczepili. Niestety potencjalną alternatywą są odwiedziny w szpitaluczego nikomu nie życzę – dodał prezydent.

W punkcie zainstalowane zostaną specjalne lodówki do przechowywania szczepionek z funkcją monitorowania temperatury.
- Jeśli nastąpi jakaś zmiana w temperaturze, będziemy o tym powiadamiani SMS-em. To jest najważniejszy sprzęt tego punktu podkreślił prezydent.

Hala Widowiskowo-Sportowa ma być gotowa do akcji szczepień do 19 kwietnia. Szczepienia będą przeprowadzane przez przygotowane do tego zespoły, które liczyłyby od jednej do pięciorga osób. Pomoc przy ich obsadzie zadeklarowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie.

ak/kc

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina