fot. OPA Architekci
Sianowskie osiedle - realizowane w ramach rządowego programu mieszkaniowego - wybuduje spółka Pekabex. Inwestycja powstanie w technologii prefabrykacji. Zgodnie z zawartą umową, generalny wykonawca ma dwa lata na wzniesienie osiedla. Budowa mieszkań, które mają być gotowe na początku 2023 roku, ruszy latem.

W Sianowie ruszy pierwsza w województwie zachodniopomorskim budowa mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W ramach inwestycji powstanie siedem trzypiętrowych budynków, które pomieszczą 168 mieszkań o średniej powierzchni 50 m kw. Najwięcej - aż 90 procent - będą stanowiły lokale dwu- i trzypokojowe. Dziewięć z nich będzie przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Mieszkania nie będą w stanie deweloperskim, ale gotowe do zamieszkania.

Dla przyszłych mieszkańców przewidziano 168 miejsc parkingowych. Miejsca postojowe będą oddzielone od budynków zadrzewionym pasem zieleni. Pełny zieleni będzie także wewnętrzny dziedziniec, między innymi za sprawą ogródków lokatorskich. Przewidziano także dwa place zabaw - jeden dla najmłodszych mieszkańców, drugi to przestrzeń przeznaczona do sportu i rekreacji.

Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki zapewnił, że wysokość czynszu będzie znacznie atrakcyjniejsza niż komercyjny kredyt i zakup mieszkania na rynku. - Już teraz mogę powiedzieć, że mieszkania wynajmowane będą z opcją dojścia do własności - dodał.

Samorządowiec podziękował za pomoc w uzyskaniu rządowego wsparcia wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji Pawłowi Szefernakerowi: - Pamiętam jak od kilku lat przy wsparciu ministra Pawła Szefernakera toczyliśmy rozmowy i postępowała praca dokumentacyjna. Dziś wiem już, jaki jest jej efekt i jestem z tego powodu bardzo dumny.

Przedstawiciel regionu koszalińskiego w rządzie ocenił, że sianowska inwestycja to przykład udanej kooperacji rządu z samorządem: - To kolejna bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu koszalińskiego. Tak wygląda dobra współpraca rządu i samorządu. Gratulacje dla burmistrza Sianowa.

Osiedle w Sianowie powstanie w technologii prefabrykatów. Polega ona na tym, że gotowe elementy zostają przywiezione na budowę i są składane przez małe 6-7 osobowe zespoły. Elementy budynków w Sianowie będą produkowane w fabrykach w Gdańsku i Poznaniu.

Sianów będzie pierwszą lokalizacją na terenie województwa zachodniopomorskiego, w której powstanie inwestycja w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Realizująca ją spółka PFR Nieruchomości buduje obecnie prawie 2,5 tys. mieszkań w jedenastu lokalizacjach na terenie całego kraju.

red./ar/ak/kc

fot. OPA Architekci

Posłuchaj

Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa