fot. Abingdonandsurroundingareas/fb
Książę Filip trafił do szpitala około dwóch miesięcy temu. W środę, 17 lutego Pałac Buckingham przekazał, że mąż królowej Elżbiety II został przewieziony do placówki Króla Edwarda VII w Londynie. Monarcha „zmarł spokojnie” w piątek nad ranem w zamku Windsor.

Doniesienia o śmierci monarchy potwierdziła rodzina królewska w komunikacie opublikowanym na Twitterze: „Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość poinformowała o śmierci swojego ukochanego mężą, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga”.

Na początku stycznia brytyjska monarchini i jej mąż przyjęli szczepionkę w pałacu Windsor.

BBC informowało, że ostatnie gorsze samopoczucie męża królowej Elżbiety II nie było związane z zakażeniem koronawirusem.


Jak podaje Wikipedia, książę Filip pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg.

Urodził się w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, ale jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po czym wstąpił do Royal Navy w 1939, w wieku 18 lat.

Od lipca 1939 zaczął korespondować z 13-letnią księżniczką Elżbietą, którą spotkał po raz pierwszy w 1934.

Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Poza tytułem księcia Edynburga (Duke of Edinburgh), był też hrabią Merioneth (Earl of Merioneth) i baronem Greenwich (Baron Greenwich). W roku 2011 na swoje 90. urodziny otrzymał od swojej małżonki tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (Lord High Admiral of the Navy).

Z Elżbietą II mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Książę Filip przeszedł do historii jako najdłużej żyjący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego.


red./wiki/aj