fot. Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU S.A
Po otwarciu uzdrowisk w województwie zachodniopomorskim, pracownicy spodziewają się pierwszych weekendowych przyjazdów kuracjuszy. Status uzdrowiska w naszym regionie mają: Kołobrzeg , Świnoujście, Dąbki, Kamień Pomorski i Połczyn Zdrój. Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jak przekazała Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, część sanatoriów już działa, inne natomiast będą sukcesywnie uruchamiane. - Do końca marca polskie uzdrowiska powitają aż 25 tys. osób, kierowanych na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ - przekazała rzeczniczka.

Test, będący warunkiem wizyty w sanatorium, jest bezpłatny - finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. - Informację o terminie i miejscu jego wykonania pacjent otrzymuje SMSem. O wyniku testu poinformuje go placówka, do której został skierowany - wyjaśnia Koszur. Jeśli wynik testu na COVID-19 będzie negatywny, uzdrowisko telefonicznie przekaże pacjentowi wiadomość o możliwości rozpoczęcia leczenia w sanatorium.

Personel w placówkach jest zaszczepiony, a obiekty spełniają restrykcyjne normy sanitarne.

Kuracjuszom zaleca się przestrzeganie zasady: dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie pomieszczeń.

Aleksandra Kupczyk/aś

Posłuchaj

materiał Aleksandry Kupczyk - inf. o teście na COVID-19 przed wizytą w uzdrowisku materiał Aleksandry Kupczyk - inf. o otwarciu uzdrowisk