fot. Jarosław Ryfun
Proboszczem największej parafii w Koszalinie, liczącej prawie 20 tys. wiernych, został ks. Paweł Wojtalewicz. Zastąpił zmarłego ks. Kazimierza Bednarskiego.

Uroczystość wprowadzenia nowego duszpasterza rozpoczęła się o 9.00 mszą świętą pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Zawsze tak będzie, że u fundamentów tej parafii pierwszym proboszczem i twórcą będzie ks. prałat Kazimierz Bednarski... Proszę, byście przygarnęli tego nowego pasterza - zwrócił się biskup Edward Dajczak do wiernych. - Chciałem, żeby to był człowiek, który ma jeszcze sporo sił do prowadzenia dzieł, które tutaj są i dalej je rozwijał - dodał.

Jak podkreślił ks. Paweł Wojtalewicz, to bardzo ważny dzień, który pokazuje drogę kapłańskiej posługi: - Świadczy o tym, że każdy z księży jest posłany z misją i błogosławieństwem biskupa. To pokazuje, że duszpasterz, nie jest sam w tym, co robi. Towarzyszy mu błogosławieństwo Kościoła i Boga.

Nowy proboszcz stawia na rozwój parafii. Jak podkreślił, kościół jest centrum życia parafialnego, dlatego należy docenić jego dziedzictwo i je pielęgnować, ale zarazem z mocą i siłą Ducha Świętego dynamicznie rozwijać.
43-letni ksiądz Paweł Wojtalewicz jest teologiem i prawnikiem kanonistą. Pochodzi z Wałcza. Jest dyrektorem Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie, diecezjalnym koordynatorem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz diecezjalnym moderatorem Stowarzyszenia Żywego Różańca. Zasiada także w zarządzie krajowym tego Stowarzyszenia. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 2005 roku.

Ksiądz Kazimierz Bednarski był założycielem i pierwszy proboszczem parafii. Zmarł 7 lutego. Był zakażony koronawirusem. Stworzył ośrodek parafialny - m.in. z pierwszą w kraju szkołą katolicką, klasztorem, sklepem, apteką i boiskiem.

red./aś/rz

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

ks. Paweł Wojtalewicz o objęciu parafii ks. Paweł Wojtalewicz o dziedzictwie św. Jana Pawła II w parafii ks. Paweł Wojtalewicz o rozwoju parafii