fot. Mariusz Wolański
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej. Już tradycyjnie, pod pomnikiem Komandora Stanisława Mieszkowskiego, m.in. przedstawiciele władz samorządowych, złożyli kwiaty. Obchody przeprowadzono z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Po nabożeństwie, spod kołobrzeskiego ratusza, wyruszyła delegacja biegaczy, których trasa prowadziła pod figurę Komandora Mieszkowskiego. Bieg był symbolicznym nawiązaniem do ogólnopolskiej akcji „Tropem wilczym”. Pod pomnikiem odbyła się również uroczystość patriotyczna, w czasie której władze samorządowe oraz politycy, a także przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych złożyli kwiaty.

Polityk, Czesław Hoc podczas niedzielnych obchodów podkreślił:
- Wciąż aktualne jest hasło „Cześć i chwała bohaterom”. Dzisiaj dziękujemy żołnierzom za to, że byli, że walczyli. Pięknym uhonorowaniem ich działania, jest hasło: „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”.

Uroczystościom towarzyszyli również mieszkańcy Kołobrzegu oraz turyści przebywający w mieście. Obecni podczas obchodów mówili:
- Dzięki tym ludziom możemy żyć w niepodległym państwie. Dzięki ich walkom o niepodległość możemy czuć się bezpiecznie - dlatego powinniśmy honorować ich pamięć.

Obchody zwieńczono projekcją filmu o historii żołnierzy wyklętych w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta.

fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański

mw

Czytaj więcej

Posłuchaj

Materiał Mariusza Wolańskiego Materiał Mariusza Wolańskiego