fot. wikimedia
W Koszalinie w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego o 16.30 będzie odprawiona msza święta. Następnie zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty przed tablicą 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

- Żołnierze Niezłomni są wyjątkowymi bohaterami walki o niepodległą Polskę - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Marcin Maślanka prezes koszalińskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” . - Podejmowali oni czasami trudne decyzje. Nie szli na kompromis i nie współpracowali z władzami komunistycznymi i Służbą Bezpieczeństwa. Ci żołnierze są wzorem nie tylko dla nas, ale i również młodego pokolenia - dodał.

Członkowie „Gryfa” nakręcili kilka amatorskich filmów o Żołnierzach Wyklętych, niektórzy po wojnie związali swoje życie z Koszalinem. - Na przykład o Piotrze Karpowiczu, który został zesłany na Syberię oraz Edwardzie Musze, który za swoją działalność był torturowany - podkreślił Maślanka.

Koszalinianin Edward Mucha - żołnierz AK i armii amerykańskiej - zmarł kilka miesięcy temu w wieku 96 lat.

Z kolei 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koszalinie przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

W Kołobrzegu o 10.00 w bazylice zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy wyklętych. O 15.40 odbędzie się Bieg Żołnierzy Wyklętych. O 16.00 rozpoczną się uroczystości patriotyczne przed Pomnikiem Komandora Mieszkowskiego, a godzinę później planowane jest zakończenie obchodów w Regionalnym Centrum Kultury.

W Wałczu o 17:00 zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary UB na ul. Okulickiego oraz zapalone znicze na „Skwerze Żołnierzy Niezłomnych” przy Alei Tysiąclecia.

W Szczecinku z powodu pandemii uroczystości będą miały charakter kameralny. 1 marca, w samo południe kwiaty przy tablicy upamiętniającej szczecineckie podziemie antykomunistyczne, przy Zespole Szkół Nr 2 im. Warcisława IV, złoży starosta Krzysztof Lis.

W Słupsku uroczystości odbędą się 1 marca. O 17.40 poczty sztandarowe ustawią się przed kościołem św. Jacka przy ul. Dominikańskiej. Następnie przedstawiciele władz i kombatantów, żołnierze i mieszkańcy złożą kwiaty i wiązanki przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. O 18.00 rozpocznie się msza św.

ak/rz