PIT 28 jest zeznaniem o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz składają osoby fizyczne, które osiągają przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Deklarację należy przygotować już teraz: od 15 lutego, do końca lutego następującego po roku podatkowym - jest to najkrótszy termin do złożenia deklaracji rocznej (tylko 2 tygodnie). W 2021 roku ostatni dzień terminu wypada w niedzielę, więc termin zostaje przedłużony do poniedziałku 1 marca 2021 roku. Dlatego warto, aby podatnicy jak najszybciej poznali najszybsze formy złożenia tych deklaracji.

Elektronicznie przez internet

Zeznanie o wysokości przychodu PIT 28 można przygotowywać i składać w dwóch wersjach elektronicznych, to znaczy na komputerze i wysyłać przez internet. Po pierwsze, w urzędowej usłudze Twój e-PIT, gdzie deklarację przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Po drugie - w profesjonalnych aplikacjach do pracy nad e-deklaracjami online, gdzie podatnik samodzielnie może przygotować i złożyć dokument. Usługa Twój e-PIT nie obejmuje jednak przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT 28 w Twój e-PIT

Przygotowanie PIT 28 w usłudze Twój e-PIT nieznacznie różni się od wcześniej znanych deklaracji PIT-37 czy PIT-36. Złożenie tego zeznania rozpoczyna się od zalogowania się do systemu poprzez profil zaufany, aplikację mObywatel lub danych weryfikujących (numer PESEL, albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2019, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców np. PIT-11 za rok 2020 i potwierdzenie kwotą nadpłaty / podatku do zapłaty z deklaracji za 2019 r.). Następnie, należy wybrać Twój e-PIT. W przypadku PIT 28 podatnik może zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), na której rachunek chciałby przekazać swój 1% swojego podatku. Może również podać inne dane, aby na końcu zaakceptować i wysłać zeznanie. Pomimo tego, że Twój e-PIT jest usługą państwową, korzystanie z niego nie jest obowiązkowe i stanowi wybór podatnika.

PIT 28 w aplikacji e-deklaracje

Przygotowanie zeznania podatkowego w aplikacji do PIT, jest zależne od budowy danego programu przez dostawcę oprogramowania. Standardowo jednak polega na przejściu przez kolejne, intuicyjne kroki i pytania, w celu przygotowania pełnej dokumentacji podatkowej. Na końcu podatnik może przesłać swój PIT 28 przez internet do organów podatkowych i jako potwierdzenie prawidłowego wykonania swojego obowiązku podatkowego pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Co ważne, w dobrych programach do e-PIT, PIT 28 można przygotować ze wszystkimi załącznikami, które mogą być wymagane. Niektóre aplikacje umożliwiają pracę nad deklarację za 2020 rok również w telefonie komórkowym lub tablecie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wczytania Twój e-PIT w aplikacjach do e-deklaracji. Jeżeli więc deklaracja jest dostępna w usłudze Twój e-PIT, to podatnik ma możliwość wczytania tych danych do swojej aplikacji PIT i następnie pracy nad nimi.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY