fot. MSWiA/Twitter
Łączna wartość złożonych wniosków to nieco ponad 5 mld zł. To pokazuje jak ogromne są potrzeby inwestycyjne na terenach popegeerowskich - przekazał w środę wiceminister MSWiA, koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker, mówiąc o wdrażaniu rządowego Programu Wsparcia Gmin Popegeerowskich.

Wiceminister podkreślił przy tym, że rząd dba o tereny, na których przez lata brakowało inwestycji. - Te obszary powinien być w szczególny sposób wsparte - stąd idea, aby te miejsca, gdzie przez lata tych inwestycji brakowało, brakowało środków własnych na inwestycje, aby 250 mln zł zostało przekazane na byłe tereny pegeerowskie - podkreślał wiceszef MSWiA, omawiając realizację programu na sejmowej komisji.

Jak przekazał, aktualnie wnioski o dofinansowanie są oceniane przez wojewodów. Potem trafią do Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która została powołana przy Prezesie Rady Ministrów. Po rozstrzygnięciu naboru pieniądze otrzymają gminy. - Nabór wniosków zostanie rozstrzygnięty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe - zapowiedział Szefernaker.

Wiceszef MSWiA mówił także o tym, że w trakcie naboru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na kilkaset pytań, a wszystkie wątpliwości interpretacyjne były wyjaśniane na bieżąco. Poinformował także, że powstanie raport, który będzie dotyczył rodzaju inwestycji najczęściej wskazywanych przez gminy. W oparciu o ten dokument będzie prowadzona polityka rządu na terenach popegeerowskich.

Nabór wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Paweł Szefernaker ogłosili 30 grudnia 2020 r. - Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe tych zaniedbanych w czasach III RP terenów - mówił wtedy premier Mateusz Morawiecki. Wnioski można było składać od 4 stycznia do 12 lutego.

Gminy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą sfinansować budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Katalog zadań inwestycyjnych, na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty.

PAP/ar