fot. PAP/Radek Pietruszka
Nie będzie można już stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Obostrzenia zostają utrzymane w całym kraju - z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

- Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przekazał, że przyłbice wciąż mogą być stosowane, ale dodatkowo, oprócz maseczki: - Przyłbice przede wszystkim zabezpieczają oczy, zabezpieczają górną część twarzy i w tym sensie przyłbice są nadal dopuszczone, ale nie jako element zastępujący maseczkę, tylko ewentualnie jako element, który jest dodatkowy.
Dodatkowe ograniczenia ze względu na sytuację epidemiczną zostają wprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim. - Wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Nieczynne będą również baseny i korty tenisowe - powiedział Niedzielski.

Polityk powiedział, że matury w województwie warmińsko-mazurskim zostaną prawdopodobnie przesunięte: - Decyzję podejmie szef MEiN Przemysław Czarnek.
Szef resortu zdrowia poinformował również, że od soboty osoby, które przyjadą z Czech lub Słowacji będą musiały poddać się kwarantannie: - Nie dotyczy to osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki.
Adam Niedzielski powiedział również, że szczyt trzeciej fali przypadnie w momencie, gdy dziennie będzie wykrywanych od 10 do 12 tysięcy nowych zakażeń: - Wskazanie, które otrzymujemy od analityków, mówi o tym, że szczyt trzeciej fali w wariancie, jaki teraz obserwujemy, zakładający stabilny udział mutacji brytyjskiej oraz poziom odpowiedzialnego zachowania społeczeństwa, ma być na średnim poziomie 10-12 tysięcy.

red./PAP/rz