fot. Jarosław Ryfun
Na ten dzień wielu czekało z nieciepliwością - od 12 lutego swoją działalność wznowiły instytucje kultury. Mieszkańcy regionu są spragnieni teatru, kina i galerii. Świadczy o tym  fakt, że wiele spektakli i seansów jest już wykupionych albo zostały na nie ostatnie bilety. Sytuacji przyglądał się Jarosław Banaś.

Ci, którzy się pośpieszyli i zadbali o bilety w weekend w BTD w Koszalinie, będą mieć okazję zobaczyć premierowy spektakl "Kochane pieniążki".

- Nie mogę w to uwierzyć, że będziemy występować - mówi aktorka Małgorzata Wiercioch. - Będzie trema po takim długim nie graniu - człowiek jest zdenerwowany. Czy na pewno będzie dobrze, czy publiczności się spodoba? Czekamy, żeby spotkać się z widzami, bo bez nich nie ma teatru - dodaje.

Podobne zdanie mają też inni aktorzy BTD: - Sama ta radość, ze wszystkich nas będzie na pewno biła. 36 lat jestem w teatrze, ale czegoś takiego jeszcze nie przeżyłem. Teatr musi mieć żywego człowieka po drugiej stronie i tego nam strasznie brakowało - dodaje Piotr Krótki, aktor BTD. - Mamy nadzieję, że zainteresowanie spektaklami pozostanie przez cały czas duże.

Na widzów czeka też kino Kryterium w Koszalinie, w którym nadal dostępne są bilety na seanse.

- Bardzo prosimy o zachowanie dystansu. Przed wejściem na sale należy zdezynfekować dłonie. Widzowie w czasie seansu powinni zakrywać nos i usta. Bar będzie zamknięty i prosimy też nie przynosić ze sobą niczego do jedzenia czy picia - wyjaśnia Paweł Strojek, dyrektor Centrum Kultury 105. - Mamy zaplanowane, że widzowie będą opuszczać sale innym wyjściem, tak, żeby nie mijać się z osobami, które czekają na następny seans- dodaje.

Seanse wznawiane są też w kinie Wybrzeże z Kołobrzegu, które przygotowało dla widzów trzy tytuły: „Tajemniczy Ogród”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” i „Obraz Pożądania”.

W Ośrodku Kultury w Trzebiatowie zorganizowana została wystawa fotografii trzech fotografików ze Szczecina, opowiadająca o urokach Wilna. W Trzebiatowie czynna będzie również biblioteka i muzeum. Jeśli będziecie w Kołobrzegu, warto też zajrzeć do Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie trwa wystawa malarstwa Olgierda Szerląga.

jb/kc

Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia