fot. archiwum prywatne
Wynajem mieszkania jest obecnie popularną formą uzyskiwania dochodu pasywnego. Osoby, które dysponują środkami na zakup rezerwowego lokalu, nabywają go z przeznaczeniem na udostępnianie i zapewniają sobie stały miesięczny dochód. Wiąże się on jednak z pewnym ryzykiem, dlatego właściciel powinien zadbać o swoje interesy. W jaki sposób może to zrobić, aby wyeliminować straty?

Jakie ryzyko niesie za sobą wynajem lokalu?

Udostępnianie mieszkania osobom trzecim, które nie są związane pokrewieństwem lub bliską znajomością, jest obarczone dużą dozą ryzyka. Nigdy nie wiadomo przecież, czy przyszły lokator nie okaże się osobą, która nie szanuje cudzej własności.  Pomijając sytuacje, w których będzie on stwarzać trudności z opuszczeniem lokalu po umówionym okresie wynajmu, może też go zdewastować czy unikać płacenia rachunków za media i wynajem. W konsekwencji narazi właściciela na wysokie koszty.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto zadbać o własne interesy, nie tylko podpisując właściwie sporządzoną umowę. Niezbędne jest też stałe czuwanie nad tym, czy wynajmujący dopełnia swoich obowiązków i odpowiednio traktuje mienie właściciela. Jednym ze sposobów na zadbanie o to jest uwzględnienie w umowie okresowych wizyt w lokalu i monitorowania wpłat. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-bezpiecznie-wynajac-mieszkanie.

Wynajem mieszkania krok po kroku

Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania osobom trzecim, zadbaj o to, aby do minimum ograniczyć ryzyko powstania problemów. W takich sytuacjach zawsze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Dlatego musisz pamiętać, że pozostawienie furtki w umowie będzie pokusą dla lokatora. Zasadę tę warto stosować zwłaszcza w stosunku do osób, które po raz pierwszy korzystają z wynajmu Twojego lokalu. Jeśli umowę przedłużasz, a najemca jest godny zaufania, możesz pozwolić sobie na więcej swobody.

Wynajmując mieszkanie:

  • precyzyjne ustal warunki z przyszłym lokatorem,

  • sprawdź, czy najemca jest wypłacalny.

  • sporządź formalną umowę na piśmie, zgodnie z zasadami jej konstruowania,

  • sporządź protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez obie strony,

  • ustal i pobierz kaucję o maksymalnej wysokości równej 12-miesięcznej opłacie czynszowej,

  • określ 30-dniowy okres wypowiedzenia,

  • podczas wynajmu monitoruj płatności,

  • zadbaj o ubezpieczenie.

Ubezpieczenie mieszkania jako forma ochrony wynajmującego

Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania, zapewne kieruje Tobą chęć osiągania zysków. Aby jednak trafiały one do Twojej kieszeni, jest konieczne przewidywanie różnych możliwych sytuacji, które nie tylko nie przyniosą korzyści, ale jeszcze narażą Cię na straty. Ponieważ nie wiesz, czy osoba, której udostępniasz lokal, nie doprowadzi go do ruiny, np. organizując libacje alkoholowe i niszcząc wyposażenie, zadbaj o własne interesy i wykup ubezpieczenie. Jego zakres i wysokość składki możesz określić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń, który znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Pozwoli Ci on nie tylko wybrać najkorzystniejszy wariant. Dowiesz się też, które towarzystwo oferuje ochronę lokalu w zakresie najlepszym dla Ciebie. Przykładem jest np. domowe assistance, które wyeliminuje problemy z naprawami instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy zatkanym zlewem.