fot. prk24.pl
Już tradycyjnie, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” rozmawiali o najistotniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście i kraju.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kołobrzegu wzbogaciła się o nowe urządzenie do pracy z dziećmi metodą Tomatisa. O tej nowatorskiej metodzie oraz o możliwościach pomocy dzieciom borykającym się z różnorakimi trudnościami rozmawiamy z dyrektorem poradni Barbarą Wolańską oraz z psychologiem Katarzyną Grelą.

rozmowa z Barbarą Wolańską i z psychologiem Katarzyną Grelą

Kiedy wsiadł na rower jako przedszkolak, już z niego nie zszedł. Dziś, pomimo młodego wieku, ma na swoim koncie wiele medali i trofeów. Chociaż w Kołobrzegu nie ma toru treningowego, to Maks Bukowski został Mistrzem Polski w kolarstwie torowym.

Dziś 10-latkiem interesuje się kadra narodowa. Do osiągnięć Maksa przyczynił się przyjaciel rodziny, trener kolarstwa i kapłan w jednej osobie. To właśnie ks. Wojciech Marcinkiewicz kupił Maksowi pierwszy rower treningowy. Dziś daje mu wskazówki i zawozi na treningi do Pruszkowa.

rozmowa z Maksem Bukowskim

10 lutego 1940 roku, na wniosek władz sowieckich, odbyła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków w głąb Rosji. Szacuje się, że w sumie wywieziono na Syberię, do Kazachstanu i północne krańce Rosji ok 1,5 mln Polaków. Tam skazano ich na życie w nieludzkich warunkach. Wszechobecny głód, rozprzestrzeniające się choroby, katorżnicza praca spowodowały, że wielu zesłańców nie wróciło do Ojczyzny.

Te dramatyczne losy polskiego narodu, na przykładzie swojej rodziny wspomina pani Teresa, potomkini zesłańców syberyjskich, a prywatnie mama naszej dziennikarki - Małgorzaty Abramowicz.

Aby upamiętnić te wydarzenia w najbliższą niedzielę w kołobrzeskiej bazylice odprawiona zostanie Msza św. o godz. 10.00 w intencji Ofiar Golgoty Wschodu.

rozmowa z panią Teresą, potomkinią zesłańców syberyjskich

Dominikanin O. Stanisław Tasiemski, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, mówił o moralnych aspektach odpowiedzialności osoby wierzącej, w sytuacji agresji skierowanej przeciw wartościom katolików.

rozmowa z dominikaninem o. Stanisławem Tasiemskim

Pełnomocnik prezydent miasta ds. spraw równego traktowania Małgorzata Maj i nauczyciel filozofii Wojciech Czaplewski w debacie o wolności słowa.

rozmowa z Małgorzatą Maj i Wojciechem Czaplewskim - część 1.
rozmowa z Małgorzatą Maj i Wojciechem Czaplewskim - część 2.

W Studiu Kołobrzeg gościliśmy członków Komisji Społecznej Rady Miasta - Małgorzatę Grotto (Kołobrzescy Razem), Renatę Brączyk (radna niezrzeszona) i Macieja Bejnarowicza (Prawo i Sprawiedliwość), którzy dyskutowali o problemach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Panel miejski

Gościem Studia Kołobrzeg był poseł Prawa i Sprawiedliwości - Czesław Hoc. Rozmawialiśmy o bieżących rozwiązaniach dotyczących problemów POZ, wspominaliśmy czasy sprzed ponad 20 lat, kiedy instytucja lekarza rodzinnego dopiero w Polsce raczkowała.

rozmowa z Czesławem Hocem

„Słownik na Fali” - dr Sebastian Żurowski i Jarosław Banaś mówili o literackich i innych tekstach piosenek na przykładzie Doroty Masłowskiej i Margaret.

rozmowa z dr Sebastianem Żurawskim

Studio Kołobrzeg przygotował i prowadził Jarosław Banaś.
Nad materiałami  i wywiadami pracowali: Małgorzata Abramowicz, Mariusz Wolański.
Opracowanie muzyczne - Adrian Adamowicz.

red./jb/aś