fot. cpd.mswia.gov.pl
Przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy o dokumentach paszportowych ukazał się w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zawiera rozwiązania, które umożliwią m.in. wygodniejsze i szybsze uzyskanie dokumentu.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych. Budowa RDP umożliwiłaby odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie paszportu na rzecz wersji elektronicznej. Wniosek generowałby urzędnik paszportowy w aplikacji na podstawie danych podanych przez obywatela i dostępnych w rejestrach państwowych. "Wniosek, po akceptacji, będzie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego" - wyjaśniono.

Projekt zakłada także odejście od - jak napisano - "rygorystycznego żądania legitymowania się dowodem osobistym przy składaniu wniosku o paszport". Porównanie danych i potwierdzanie tożsamości i obywatelstwa organom paszportowym umożliwiłoby RDP w oparciu o rejestr.

Wśród wprowadzanych usług elektronicznych dla obywateli przewidziano m.in. sprawdzenie ważności paszportu, danych osobowych, czy też unieważnienie paszportu po utraceniu go przez posiadacza. Obywatel ponadto otrzymywałby powiadomienia za pośrednictwem Rejestru Danych Kontaktowych o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności.

Projekt przewiduje także m.in.: obniżenie z 13. do 12. roku życia granicy wieku związanego z terminem ważności paszportu i koniecznością składania podpisu, zmiany budowy i zakresu danych w książeczce paszportowej, uproszczenia systemu opłat paszportowych oraz ułatwienia w uzyskaniu paszportu tymczasowego.

MSWiA chce, aby ustawa weszła w życie w połowie października.

PAP/aj/ar