Rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, który we wtorek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, stwierdził, że Andrzej Duda jest „prezydentem przyjaznym pracownikom”, a Rafał Trzaskowski „zwykłym kłamcą”.

- Liczyłem, że wybory zakończą się w pierwszej turze. Nie mogę zrozumieć, jak można oddać tyle głosów na kogoś, kto jest zwykłym kłamcą. Mam na myśli oczywiście Rafała Trzaskowskiego. Wyborcy mają jednak takie prawo i trzeba je uszanować - stwierdził Marek Lewandowski.

Rzecznik Solidarności, zapytany przez Annę Popławską, czy związek zawodowy powinien ingerować w sprawy polityczne, stwierdził: - To jest źle postawione pytanie. Powinniśmy raczej zapytać, czy to co robi związek zawodowy Solidarność opłaca się polskim pracownikom, czy też nie. Czy warto mieć o 1200 złotych wyższą płacę minimalną, stawkę godzinową powyżej 17 złotych? To nasza polityka. Solidarność szuka różnych narzędzi, żeby realizować postulaty pracowników. W ostatnich pięciu latach udało się to w bardzo dużym zakresie - niższy wiek emerytalny, ochrona kobiet w ciąży - także tych pracujących z agencji pracy tymczasowych, syndrom pierwszej dniówki, wyłączenie dodatków z płacy minimalnej. Jeżeli więc ktoś pyta, czy Solidarność się upolityczniła, to ja odpowiadam, że mam to w nosie. Ważniejsze jest to, czy to co robimy opłaca się polskim pracownikom, czy nie.

Marek Lewandowski dodał, że Andrzej Duda jest - w jego ocenie - prezydentem przyjaznym pracownikom: - W każdej sprawie mogliśmy na niego liczyć. To prezydent przyjazny pracownikom. Z punktu widzenia interesów polskich pracowników i rodzin to była najlepsza prezydentura w tym trzydziestoleciu. (...) To co udało się osiągnąć przy prezydencie Dudzie, nie wiadomo, czy byłoby zachowane przy innej głowie państwa.

Związkowiec przypomniał, że Rafał Trzaskowski był za podniesieniem wieku emerytalnego: - Platforma w 2011 roku przekonywała, że nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego. A po wygranych wyborach ten wiek podniosła. Prezydent Andrzej Duda jest człowiekiem wiarygodnym, a prezydent Rafał Trzaskowski jest człowiekiem niewiarygodnym. Wystarczy go rozliczyć z tego co obiecał w Warszawie, a czego nie zrobił.

Anna Popławska zapytała Marka Lewandowskiego także m.in. o opracowywane na kolejne lata postulaty związkowe oraz o sytuację pracowników w regionie nadmorskim w czasie pandemii.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Markiem Lewandowskim