rzeka Drawa w Drawieńskim Parku Narodowym (dpn.pl)
Parki wchodzące w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz dwa parki narodowe na terenie województwa: Woliński i Drawieński są od poniedziałku otwarte. Odwiedzać można także Słowiński Park Narodowy.

Parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego są otwarte - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W skład zespołu wchodzą Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa", Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Cedyński Park Krajobrazowy, fragment Parku Krajobrazowego "Ujście Warty" (druga część należy do województwa lubuskiego), Iński Park Krajobrazowy i Drawski Park Krajobrazowy. Zarządzają nimi poszczególne nadleśnictwa, na których terenie leżą parki.

Nadleśnictwa na swoich stronach internetowych przypominają, że w lasach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, ale apelują o zachowanie ostrożności. Nadal wyłączone z użytku są wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże czy tarasy widokowe.

Otwarte są także dwa parki narodowe leżące na terenie województwa zachodniopomorskiego: Woliński i Drawieński.

Woliński Park Narodowy (WPN) zajmuje powierzchnię blisko 110 km kw., znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin. Od poniedziałku dostępne są także plaże - w tym także te leżące na terenie WPN m.in. plaża w Międzyzdrojach.

Położony ok. 100 km od Szczecina Drawieński Park Narodowy znajduje się na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Lasy zajmują tu ponad 80 proc. powierzchni. Na rzekach - m.in. na Drawie - odbywają się często spływy kajakowe.

Od poniedziałku można też wejść do Słowińskiego Parku Narodowego. Jego dyrektor Marek Sobocki zastrzega przy tym, że to złagodzenie zakazu polega dosłownie na wejściu do parku.

- Odwiedzający mogą skorzystać z jego uroków, przejść się po nim, przejechać rowerem. Natomiast szereg różnych urządzeń, obiektów położonych w parku pozostaje zamkniętych. Nie możemy ich udostępnić ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia. Nadal obowiązuje m.in. nakaz zachowania dystansu między osobami poruszającymi się. Są obostrzenia co do gromadzeń, funkcjonowania hoteli - powiedział Sobocki.

Obiekty, które pozostają zamknięte, to m.in. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie i jego filie w Rowach i w Rąbce. Niedostępne są także wieża widokowa Rowokół i latarnia morska w Czołpinie. Zarówno wieża, jak i latarnia otwierane były dotychczas z początkiem maja. Jeśli do tego czasu nie zostanie wprowadzony kolejny etap łagodzenia wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń, to i one pozostaną zamknięte dla odwiedzających park.

Wejście do Słowińskiego Parku Narodowego jest bezpłatne. Płatny jest jedynie wstęp do obiektów, ale w związku z tym, że są one zamknięte, kasa jest nieczynna.

PAP/ar