fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Monografia liczy ponad trzysta stron, zawiera szczegółowy opis życia i twórczości koszalińskiego artysty i ma bogatą dokumentację fotograficzną.

Jak powiedziała Anna Gut-Czerwonka, autorka albumu, adresowany jest on przede wszystkim do koszalinian: - Twórczość Zygmunta Wujka jest ogromnym wkładem w historię naszego miasta. Niemal w każdym zakątku Koszalina jest jego praca - m.in. tablice na szkołach, pomniki oraz medale rozdawane przy różnego rodzaju okolicznościach.

Album „Zygmunt Wujek-artysta nietypowy” wydało Archiwum Państwowe w Koszalinie, przy wsparciu urzędu miejskiego. Promocja książki zgromadziła liczne grono przyjaciół i miłośników artysty, który zmarł w grudniu 2018 roku w wieku 80 lat.  

Zygmunt Wujek był autorem wielu pomników i rzeźb na Pomorzu - m.in. Jana Stawisińskiego, koszalinianina i ofiary pacyfikacji w kopalni Wujek oraz Ofiar Bolszewizmu, gen. Władysława Andersa oraz Martyrologii Narodu Polskiego. Artysta zasiadał również w radzie programowej Polskiego Radia Koszalin.

Zygmunt Wujek do Koszalina przybył w 1965 roku. Był nauczycielem w Technikum Budowlanym i w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, działaczem kultury niezależnej, organizatorem spotkań oraz wystaw w galeriach przykościelnych i prywatnych, a także Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Koszalinie.

gp/rż

Posłuchaj

Anna Gut-Czerwonka, autorka albumu „Zygmunt Wujek-artysta nietypowy”