fot. Renata Pacholczyk
Do programu „Stop Suszy” wpisano konkretne zadania, które mają przeciwdziałać temu zjawisku. Konsultacje społeczne programu zaplanowano do końca lutego w 15 miejscowościach w calej Polsce. W Zachodniopomorskiem odbyły już w Szczecinie, a dziś - w Mścicach pod Koszalinem.

Każdy zainteresowany może składać uwagi do tego dokumentu. Należy podkreślić, że program nie jest kierowany jedynie do samorządów.

- Chcemy, aby ten dokument stał się odpowiedzią na potrzeby związane z przeciwdziałaniem skutkom suszy i aby był dopasowany do potrzeb użytkowników wód, rolników czy przedsiębiorców - powiedziała Małgorzata Stolarska, koordynator projektu „Stop Suszy”.

A województwo zachodniopomorskie zajmuje przedostatnie miejsce w Polsce pod względem dostępnych zasobów wód powierzchniowych. W programie znalazło się siedem inwestycji dotyczących budowy, rozbudowy i przebudowy urządzeń wodnych w tym regionie. Obejmą one miedzy innymi jeziora: Kiełpino czy Raduń, ale także kanał tak zwany Jamieński Nurt. Dziś w Mścicach mówiono więc także o planach Wód Polskich dla rozwoju jeziora Jamno.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Marek Duklanowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie problem jeziora Jamno rozstrzygany będzie w tej chwili na poziomie rządowym. Ustalone to zostało z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem: - To problem, który powoduje postępujące zamieranie tego jeziora. Chcemy temu zapobiegać.

Dariusz Tkacz, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Koszalinie przypomniał, że prace wokół naprawy wrót sztormowych na jeziorze Jamno już się rozpoczęły: - Ogłoszono już przetarg na zamówienie dokumentacji na wykonanie prac. Po ich przeprowadzeniu można byłoby swobodnie regulować przepływ wody między jeziorem a morzem. Prace budowlane mogą rozpocząć się i zakończyć już w przyszłym roku.

3 grudnia odbędą się pierwsze konsultacje społeczne dotyczące trzech wariantów naprawczych - wrót sztormowych na jeziorze Jamno.

rp/ar

Posłuchaj

Marek Duklanowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Małgorzata Stolarska, koordynator programu „Stop Suszy” Dariusz Tkacz, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Koszalinie