fot. wikimedia
Radio Watykańskie poinformowało, że papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich oficjalnie uznaje cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Tym samym spełniony został ostatni wymóg niezbędny do beatyfikacji.

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefan Wyszyńskiego rozpoczął się w 1989 roku. W grudniu 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kardynała. 29 listopada 2018 roku konsylium lekarskie Kongregacji do spraw Świętych zatwierdziło cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego. Zatwierdzenie przez papieża Franciszka dekretów kanonizacyjnych, oznacza, że proces beatyfikacyjny prymasa zakończył się i niedługo zostanie ogłoszona data i miejsce beatyfikacji.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący konferencji Episkopatu Polski, podziękował papieżowi Franciszkowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Ta beatyfikacja to wyjątkowo ważne wydarzenie dla Kościoła w Polsce" - czytamy w liście w liście skierowanym do papieża.

„Potrzebujemy dziś przykładu i wstawiennictwa mężnych i niezłomnych świadków wiary, którzy nie szczędzili sił, aby głosić Ewangelię Chrystusową i być stróżami Prawdy, nawet za cenę wolności czy życia” - napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący episkopatu wyraził nadzieję, że wstawiennictwo prymasa Wyszyńskiego - "tego niezłomnego pasterza Kościoła w Polsce, a jednocześnie wielkiego syna narodu polskiego" - przyniesie błogosławione owoce.

Kardynał Kazimierz Nycz złożył dziś pismo do papieża Franciszka z prośbą o potwierdzenie daty i miejsca beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zgodnie z prośbą metropolity warszawskiego, beatyfikacja miałaby odbyć się 31 maja 2020 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Sylwetka kardynała Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku. Wykładał prawo kanoniczne i socjologię w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Podczas II wojny światowej, jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się między innymi w zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.

W Powstaniu Warszawskim był kapelanem Armii Krajowej i szpitala powstańczego w Laskach. W 1948 roku został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Stefan Wyszyński był wówczas najmłodszym biskupem w Polsce, na swojego następcę wyznaczył go kardynał August Hlond, który zmarł w październiku 1948 roku. W lutym 1949 odbył się ingres prymasa Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej, a następnie do prokatedry warszawskiej.

W 1950 roku prymas Wyszyński zawarł "Porozumienie" podpisane przez przedstawicieli Episkopatu i komunistycznych władz. Ocenione wówczas przez Watykan jako zbyt ugodowe, w intencji prymasa miało obronić Kościół w kraju przed frontalnym atakiem komunistów, jak działo się w pozostałych krajach pozostających pod wpływem Związku Radzieckiego. W 1953 roku został wyniesiony do godności kardynała, nie mógł jednak pojechać do Rzymu po kapelusz kardynalski, ponieważ nie otrzymał paszportu.

Z inicjatywy kardynała Wyszyńskiego w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. W okresie komunistycznych represji kardynał Wyszyński skierował do władz memoriał, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na dalsze ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. Znalazły się w nim słynne słowa: "Non possumus. Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno". Wkrótce potem, 25 września 1953 roku został aresztowany i trzy lata przebywał w odosobnieniu. Opracował wówczas program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu.

W 1966 roku z jego inicjatywy odbyły się uroczystości Millenium Chrztu Polski. W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między władzami PRL a Solidarnością. Pracował do końca, gdy wiosną 1981 roku zaognił się spór między władzami i działającą od kilku miesięcy Solidarnością, prymas spotkał się z premierem Wojciechem Jaruzelskim. Jeszcze w kwietniu 1981 roku kardynał przyjął delegację założycielską Solidarności Rolników Indywidualnych.

Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu zwrócił się do kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei(...) gdyby nie było Jasnej Góry - i tego okresu dziejów Kościoła w naszej Ojczyźnie, który jest związany z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem".

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku, dwa tygodnie po zamachu na Jana Pawła II. Jego pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei. Na uroczystości na placu Zwycięstwa w Warszawie, którym przewodniczył watykański sekretarz stanu kardynał Agostino Casaroli, przybyło kilkaset tysięcy ludzi. Biskup Jerzy Modzelewski odczytał duchowy testament zmarłego. Prymas wybaczał w nim także tym ludziom, którzy go atakowali i więzili. Kardynał Stefan Wyszyński został pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Pośmiertnie, w 1994 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego. Rok 2001 w Polsce był obchodzony jako Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

IAR/ar