fot. archiwum prk24.pl/Jarosław Ryfun
Politycy i eksperci uczestniczący w Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy „Myśląc Polska”, odbywającej się w Katowicach opowiadają się za utrzymaniem urzędów wojewódzkich. Krytykują pomysł Koalicji Obywatelskiej i niektórych samorządowców, by w regionach marszałkowie przejęli kompetencje wojewodów. 

Jak powiedział PRK koszaliński radny PiS Andrzej Jakubowski, samorząd nie może zamykać się tylko na swoje sprawy i potrzeby: - Samorząd jest częścią państwa polskiego. Nie może być tak, że samorząd zaczyna myśleć tylko o sobie, zamykać się, tworzyć swoje małe państewka. To, co polskie, jest jedno. Nie ma zgody na to, by zrobić państwo federacyjne, czyli coś na wzór landów. Uważam, że państwo polskie jest państwem unitarnym i takim powinno zostać, jako silne państwo jedności. Krótko mówiąc, w jedności siła.

Podczas konwencji zostały poruszone także sprawy Zachodniego Pomorza. W Koszalinie jest coraz więcej oddziałów instytucji centralnych, podkreśla Andrzej Jakubowski: - Jeżeli państwo polskie mówi dzisiaj „Blisko mieszkańców”, to urzędy muszą wracać. Mamy ośrodek KOWR-u, czyli ośrodek wspierania rolnictwa, odbudowujemy zakład gazowniczy, Wody Polskie – to wszystko wraca do Koszalina. O tym była mowa podczas panelu. Była też mowa o województwie środkowopomorskim. Miasta środkowego Pomorza, czyli Koszalin, Kołobrzeg, Darłowo, Szczecinek, Białogard i Słupsk, niezależnie od tego, czy to województwo powstanie, czy nie, powinny się jednoczyć, ze sobą współpracować, rozmawiać, rozważać różne warianty współpracy, tworzyć wspólną sieć na płaszczyźnie gospodarczej i społecznej.

Konwencja Zjednoczonej Prawicy w Katowicach potrwa do niedzieli.

red.

Posłuchaj

Andrzej Jakubowski, koszaliński radny PiS - część 2 Andrzej Jakubowski, koszaliński radny PiS - część 1