Z opublikowanej przez Instytut Ochrony Przyrody PAN mapy wynika, że najwięcej wilków jest w północnej Polsce i w Bieszczadach. Publikacja dowodzi również, że populacja tych zwierząt w Polsce stale rośnie.

Zdaniem ekspertów powinniśmy się cieszyć z widoku wilków i nie obawiać się ataku z ich strony. Dzięki wprowadzonej w 1998 roku ochronie gatunkowej zwierzęta te osiedliły się w tych miejscach Polski, w których zostały wcześniej wytępione. Przyrodnicy dodają, że wraz ze wzrostem zasięgu występowania populacji wilka w Polsce, wzrasta także prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie. W naszym regionie watahy można było ostatnio spotkać m.in. koło Szczecinka, Manowa, Białego Boru, Słupska i Łeby.

Wilki zbliżają się do dużych miast

Kilka dni temu w sieci pojawiło się nagranie poznańskich wilków i jest to prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek stałego występowania wilków blisko dużych ośrodków miejskich. Więcej na ten temat mówi mapa (LINK) opracowana przez prof. Henryka Okarmę z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Naukowiec zbiera twarde dowody występowania wilków w Polsce. To głównie nagrania z fotopułapek instalowanych przez leśniczych, myśliwych i amatorów podglądania przyrody.


red.


Instytut Ochrony Przyrody PAN