fot. Renata Pacholczyk
To pilotażowa placówka funkcjonująca w ramach dotychczasowego Szpitala Psychiatrycznego. W Centrum leczyć się będą mogli mieszkańcy Koszalina.

- Koszalińskie centrum nie zamyka drogi leczenia dla pacjentów spoza miasta. Wszyscy pacjenci, którzy do tej pory leczyli się w Koszalinie, będą mogli robić to dalej. Za takich pacjentów oprócz pieniędzy, które idą w pilotażu, będziemy płacić, tak jak dotychczas, za każde udzielenie świadczenia - poinformował podczas konferencji prasowej Tomasz Żukowski, dyrektor medyczny zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Szacuje się, że w samym Koszalinie osób, które potrzebują wsparcia i leczenia psychiatrycznego jest ponad 20 tysięcy.

- Centrum Zdrowia Psychicznego ma świadczyć opiekę skoordynowaną, zindywidualizowaną i dostosowaną do potrzeb pacjenta i jego rodziny. Zapraszamy więc mieszkańców Koszalina, żeby korzystać z naszej pomocy - powiedziała doktor Izabela Ciuńczyk, dyrektor koszalińskiego Szpitala Psychiatrycznego.

Program pilotażowy leczenia psychiatrycznego potrwa do 2021 roku. Kontrakt Centrum od września do końca roku wynosi 2,3 mln złotych. Od 2018 roku roczny budżet koszalińskiego Centrum Zdrowia Psychicznego wyniesie prawie 7 milionów złotych.

Dotychczas w Szpitalu Psychiatrycznym w Koszalinie leczyło się około dwóch tysięcy pacjentów rocznie, a z poradni zdrowia psychicznego korzystało prawie 10 tysięcy osób. Mieszkańcy Koszalina najczęściej zmagają się z depresją, nerwicą i chorobą dwubiegunową, a także ze schizofrenią

Od października w regionie będzie jeszcze jedna placówka pilotażowa - w szpitalu w Kołobrzegu. Tam leczeni będą pacjenci z miasta i powiatu kołobrzeskiego.

rp/ar

Posłuchaj

Tomasz Żukowski, dyrektor medyczny zachodniopomorskiego oddziału NFZ doktor Izabela Ciuńczyk, dyrektor koszalińskiego Szpitala Psychiatrycznego