fot. Małgorzata Abramowicz/Polskie Radio Koszalin
„Pakt migracyjny i zielony ład - szanse czy zagrożenia dla przyszłości Unii Europejskiej” - to hasło przewodnie sobotniej konferencji posła do Parlamentu Europejskiego Joachima Brudzińskiego oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Głos zabierali głównie politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Głównym prelegentem był europoseł Dominik Tarczyński (PiS), który samobójstwem ekonomicznym Europy nazwał założenia Zielonego Ładu w kontekście stanu wymiany handlowej między Europą a Chinami: - Unia Europejska jest odpowiedzialna za siedem procent zanieczyszczenia globu, a bierze na siebie odpowiedzialność za cały glob. Chińczycy i Rosja się śmieją.

Elżbieta Rafalska (PiS), minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego oceniła, że wymogi Zielonego Ładu dotyczące zeroemisyjności odbiją się głównie na polskich rodzinach: - Rodziny, które mają mieszkania czy domki jednorodzinne i z trudem spłacają za nie kredyty, będą musiały do 2032 roku osiągnąć zeroemisyjność tych nieruchomości.

Paweł Szefernker, poseł PiS odniósł się do sprawy Marka Gróbarczyka, byłego wiceministra Infrastruktury, wobec którego Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo dot. podejrzenia niedopełnienia obowiązków przy realizacji przekopu Mierzei Wiślanej (NIK zawiadomiła prokuraturę, że Gróbarczyk w 2019 i 2020 roku "nie poinformował Rady Ministrów, że wartość inwestycji wzrośnie o ponad 125 proc., to jest z 880 mln zł do niemal 2 mld zł i tym samym planowany przekop mierzei stracił uzasadnienie ekonomiczne" - red.). Śledztwo nazwał decyzją polityczną prokuratury i dążeniem do sparaliżowania państwa: - Oni ścigają nas za to, że realizowaliśmy nasz program i podejmowaliśmy decyzje polityczne, np. o przekopie Mierzei Wiślanej. Podejmowaliśmy decyzje, które ludziom obiecaliśmy.

Europoseł Joachim Brudziński (PiS) uważa, że dzięki stanowczej polityce PiS-u dotyczącej nielegalnej imigracji Polska jest dziś bezpiecznym krajem: - Gdyby nie premier Jarosław Kaczyński, gdyby nie Ustawa o bezpieczeństwie ojczyzny, to dzisiaj byśmy byli w bardzo trudnej sytuacji.

Poseł PiS ziemi kołobrzeskiej Czesław Hoc zwrócił uwagę na lokalną gospodarkę morską i przypomniał, że zbudowany we włoskiej stoczni Visentini nowoczesny prom powstał dzięki realizowanej polityce Prawa i Sprawiedliwości: - Płynie do PŻB nowoczesny prom. Już widzę, jak będą wypinać pierś, ci którzy wcześniej krytykowali, praktycznie na nas szczuli, że to jest pisowski prom widmo. To zasługa ministra Marka Gróbarczyka. Panie ministrze, panie prezesie Andrzeju Madejski, dziękujemy bardzo za ten prom i za to, że Polska Żegluga Bałtycka się rozwija.

Podczas konferencji w Kołobrzegu przedstawicielka Komisji Krajowej "Solidarności" Mariola Ochman zapowiedziała przyłączenie NSZZ Solidarności do protestów Prawa i Sprawiedliwości przeciwko Zielonemu Ładowi i podjęcia inicjatywy zwołania referendum w tej sprawie. Zaczęto zbieranie podpisów.

ma/ar

Posłuchaj

Dominik Tarczyński, europoseł PiS Elżbieta Rafalska, polityczka PiS Paweł Szefernker, poseł PiS Joachim Brudziński, europoseł PiS Czesław Hoc, poseł PiS