fot. PRK
155 projektów z uczelni publicznych i prywatnych z całego kraju otrzymało dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”.

„Za otrzymane pieniądze uczelnie mogą prowadzić kursy dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Zajęcia mają uczyć języków obcych, czy wyzwalać kreatywne myślenie”, mówi Nina Perret - Pogorzelec z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„To nie są typowe wykłady, to są gry, zabawy, uczestnictwo w różnego rodzaju projektach interaktywnych, bo uczelnie stawiają również na tę interaktywność. To również rozwijanie technologii informacyjno - komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży, jak również kreatywności i innowacyjności”, dodaje Nina Perret - Pogorzelec.

Pieniądze dostały między innymi uczelnie z naszego regionu. Politechnika Koszalińska otrzymała prawie 313 tysięcy złotych na projekt "Młody Inżynier Programista", ponad 255 tysięcy dostała Akademia Pomorska w Słupsku na projekt "Przystanek - 4 planeta od Słońca", a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile około 384 tysięcy na projekt "Akademia Małych Odkrywców z pasji do nauki".

Zainteresowanie uczelni było tak duże, że zamiast planowanych 20 milionów złotych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na program ponad 52 miliony złotych. "Program pokazuje, że uczelnie potrafią kształcić nie tylko studentów”, mówi Anna Marciniak z NCBR. „Chcielibyśmy aby uczelnie nie tylko skupiały się na swoich standardowych działaniach, ale otworzyły się też na inne grupy odbiorców. Również zaznajomiły te inne grupy ze środowiskiem akademickim, żeby niwelować barierę między naukowcami i szkolnictwem wyższym, a takimi niestandardowymi odbiorcami, jak właśnie dzieci”, dodaje Anna Marciniak.

To nie jedyny program, który daje uczelniom pieniądze na kształcenie dzieci i młodzieży. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło właśnie przyjmowanie wniosków w programie „Trzecia Misja Uczelni”, w którym planuje przekazać 200 milionów złotych na zajęcia dla dzieci i seniorów.

red./IAR/ez