
Chcemy przypomnieć wydarzenia i atmosferę sprzed 13 lat - mówi Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest organizatorem spotkania. Na czuwanie złożą się: prezentacja fragmentów przemówień Ojca Świętego, krótki koncert, animacja zaprezentowana na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa i utwór „Cisza”.
Podczas tego spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje obchody czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Będzie także nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat słowami: „ Nie lękajcie się!” i później wielokrotnie do nich wracał. Dla papieża - Polaka wolność miała głębszy wymiar - podkreśla Marcin Nowak. Uczył, że osobista wolność jest podstawą wolności wspólnoty.
„Czasami człowiek może być zniewolony przez lęk, który zamyka go w jego egoizmie. Lęk nie pozwala mu wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. Tymczasem to spotkanie jest jednym z filarów solidarności, o której mówił Jan Paweł II” - wyjaśnia Marcin Nowak.
W czuwaniu na placu Piłsudskiego będą uczestniczyć: kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski i ksiądz Bogdan Bartołd proboszcz bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.
Początek spotkania o godzinie 21:00.
Początkiem 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II była decyzja konklawe 16 października 1978 roku. Kardynałowie wybrali wówczas pochodzącego zza "żelaznej kurtyny", Karola Wojtyłę. Tego dnia o godzinie 18:17 zgromadzeni na placu Św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa: "Habemus Papam! Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Carolum Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Wojtyła".
Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".
Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Jednym z najważniejszych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty - adhortację apostolską "O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym" oraz "List do rodzin".
Papież Polak był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wypowiedzianą w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas - kraju rządzonego przez komunistów.
Jan Paweł II angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.
Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów osób przeszło na katolicyzm.
Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Wyniósł na ołtarze więcej osób, niż jego poprzednicy przez 5 stuleci.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia
Bożego.
Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali "Santo subito",
czyli "Święty natychmiast". Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież
Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny
Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku.
Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.
IAR/ez