Będzie taras widokowy, zjeżdżalnia i promenada. Gmina Postomino rozstrzygnęła konkurs architektoniczny na koncepcję zejścia na „Plażę Dubaj” w Jarosławcu. Wygrała propozycja przygotowana przez architektów z Gdańska.

Zakłada ona m.in. dwupoziomowy, okrągły taras widokowy. Na plażę będzie można dostać się na trzy różne sposoby: schodami, wypłaszczonym zejściem przeznaczonym przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami, czy osób z wózkami. Trzecim, dosyć niestandardowym sposobem, będzie zjeżdżalnia. - Dla dzieci i młodzieży z pewnością będzie to niemała atrakcja - powiedział wójt gminy Postomino Janusz Bojkowski. Ponadto w ramach projektu, u podnóża klifu, zostanie wybudowana promenada, którą będzie można dojść do centrum Jarosławca.

Taras wraz z zejściami na plażę ma powstać w miejscu obecnie istniejących schodów, które - jak podkreślają turyści - nie spełniają oczekiwań. - Osoby starsze i rodziny z dziećmi, jeśli tylko mogą, omijają dotychczasowe zejście na plażę - przyznają wczasowicze.

Na razie nie jest znany koszt inwestycji. Jest ona na etapie negocjowania projektu budowlanego.

Wójt gminy Postomino liczy, że taras wraz z zejściem powstaną do końca jego kadencji: - Jesteśmy bardzo zdeterminowani, dlatego, jak tylko będziemy znali ostateczne koszty, co nastąpi po przygotowaniu projektu budowlanego, będziemy szukali okazji, aby zdobyć pieniądze zewnętrzne i rozpocząć prace.

„Plaża Dubaj” w Jarosławcu to nic innego jak ogromna, sztuczna plaża o powierzchni 5 hektarów ukończona w 2018 roku. Mając przede wszystkim chronić wysoki klif Jarosławca przed osunięciem, stała się również jedną z największych atrakcji miejscowości, a Jarosławiec zyskał miano „polskiego Dubaju”.

W konkursie wzięło łącznie udział 100 osób, ale ostatecznie powstało 19 koncepcji architektonicznych. Gmina Postomino nagrodziła trzy i przyznała trzy wyróżnienia. Wszystkie można zobaczyć na stronie internetowej gminy.

kch/aś

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej