fot. pixabay.com
Za nieprawidłowe parkowanie strażnicy miejscy w Kołobrzegu wystawili ponad 800 mandatów. Wielu kierowców otrzymało upomnienia. Władze nadmorskiego kurortu apelują o korzystanie z wyznaczonych, także bezpłatnych, parkingów.

Problem z kierowcami, parkującymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. na trawnikach, ścieżkach rowerowych, wjazdach na posesje itp. widać we wszystkich turystycznych miejscowościach. Najwyraźniej – w największych nadbałtyckich kurortach województwa zachodniopomorskiego, m.in. w Kołobrzegu.

- W związku z ujawnieniem wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji strażnicy od 1 maja do 9 lipca pouczyli 540 kierowców, nałożyli 811 mandatów karnych na kwotę 100 400 złotych. Skierowali osiem wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kołobrzegu - powiedział PAP Michał Kujaczyński, rzecznik kołobrzeskiego urzędu miasta.

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie wynoszą od 100 do 1200 zł. Reguluje to Kodeks wykroczeń i Prawo o ruchu drogowym. Np. za pozostawienie pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych przez osobę, która nie posiada takich uprawnień, grozi grzywna 800 zł. Za pozostawienie auta na chodniku (gdzie nie jest to dozwolone) 100 zł. Za parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania mandat wynosi 300 zł. Zablokowanie autem przejścia dla pieszych czy drogi rowerowej zagrożone jest grzywną od 100 do 300 zł. Za niszczenie zieleni kołami samochodu strażnik miejski może – na miejscu - nałożyć mandat do 500 zł albo skierować sprawę do sądu, gdzie kierowcy grozi kara nawet 1000 zł.

PAP/ar