
W miniony weekend mieszkanki Szczecinka poznawały metody samoobrony fizycznej. Teraz przyszedł czas na nabycie umiejętności stawiania granic i definiowania zagrożenia. Kolejne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Moc na przemoc 5D”.
- Na przemoc należy reagować zgodnie z zasadą 5D - zaznacza Jolanta Gawęda z fundacji Feminoteka, tłumacząc, że jest to metoda, która w prosty i bezpieczny sposób uczy reagowania na molestowanie w miejscu publicznym. Wyróżnia ją pięć zachowań. - To dekoncentracja, dołączanie innych, dokumentowanie, dawanie wsparcia po zdarzeniu i dojście do głosu - wylicza Jolanta Gawęda i zaznacza, że są to zachowania, które prawdopodobnie wszyscy znają i stosują w różnych sytuacjach, jednak warsztaty są okazją, by je „uporządkować, zapamiętać oraz nauczyć się wdrażać je w życie - bezpiecznie i skutecznie”.
Dla mieszkanek Szczecinka posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu samoobrony to bardzo istotna kwestia. Jak mówią - ważne jest to, by potrafić rozpoznać swoje granice, wiedzieć, kiedy powiedzieć „stop” i jak przerwać niewłaściwe zachowania.
Spotkania prowadzone są w ramach projektu „Warsztaty mocy przeciw przemocy”. Kolejne zajęcia odbędą się dziś o godzinie 16:30 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Armii Krajowej 29. Udział mogą wziąć kobiety, które ukończyły 16. rok życia.
pż/red.
Posłuchaj
materiał Patryka Żaka- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00