fot. pixabay.com
Centrum Integracji Społecznej w Ustce pokonało kilkadziesiąt innych instytucji w walce o dofinansowanie pilotażowego programu. Przez pół roku około 30 osób będzie objętych specjalnym wsparciem. Ma ono pomóc im w spłacie zadłużenia i powrocie na rynek pracy.

Przygotowany przez CIS w Ustce program to zestaw dziesięciu różnych instrumentów.

- Asystent osoby zadłużonej będzie chodził z dłużnikiem do komornika, wierzyciela, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Będzie tłumaczył na prosty język to, co mówią urzędnicy. Będzie też pomagał opracować dokumenty i złożyć wnioski - mówi Paulina Kamińska, szefowa Centrum Integracji Społecznej w Ustce.

Szefowa usteckiego CIS-u podkreśla, że do tej pory osoby, które nie płaciły alimentów obejmowane były jedynie wsparciem prawnym albo psychologicznym. Teraz otrzymają kompleksową pomoc. Bedzie też możliwość zadbania o naprawienie więzi rodzinnych.

- Często zdarza się tak, że dłużnik zrywa kontakt z rodziną. Nie ma poczucia obowiązku. Jeżeli spróbujemy te relacje odbudować ,to poczucie odpowiedzialności za własne dziecko może się odrodzić - mówi Paulina Kamińska.

Pilotażowy projekt zakłada również wydanie specjalnego poradnika dla osób zadłużonych. Całość będzie realizowana przez Centrum Integracji Społecznej w Ustce przy współpracy z podobnymi instytucjami w Słupsku i Smołdzińskim Lesie.

ms/ar

Posłuchaj

Paulina Kamińska, szefowa Centrum Integracji Społecznej w Ustce, o programie Paulina Kamińska o odbudowywaniu więzów rodzinnych przez osoby zalegające z alimentami