fot. Krzysztof Wiktor
Nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017 wręczone. Najlepszym filmem został "Wołyń". Jego reżyser - Wojciech Smarzowski został uznany najlepszym reżyserem. Wyróżnienie za najlepszą główną rolę męską otrzymał Andrzej Seweryn za rolę w filmie "Ostatnia rodzina". Za odtwórczynię najlepszej głównej roli kobiecej uznano Aleksandrę Konieczną grającą w tym obrazie.

Orła w kategorii Kino Europejskie otrzymał film zatytułowany "Syn Szawła" w reżyserii Laszlo Nemesa. Wyróżnienie za najlepszy scenariusz odebrał Robert Bolesto za film "Ostatnia Rodzina". W kategorii Dźwięk zostali nagrodzeni Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela za film "Wołyń".

Za najlepszy montaż Orłem został nagrodzony Paweł Laskowski za film "Wołyń". Za autora najlepszych zdjęć uznano Piotra Sobocińskiego juniora za obraz "Wołyń".

Orłem za najlepszy serial fabularny uhonorowano Łukasza Palkowskiego za serial "Belfer".

W kategorii Odkrycie Roku Orła otrzymał Jan P. Matuszyński za film "Ostatnia Rodzina". W kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca nagrodę przyznano Agacie Kuleszy za rolę w filmie "Jestem Mordercą". Za najlepsza drugoplanową rolę męską Orła odebrał Arkadiusz Jakubik za rolę w "Jestem mordercą". Laureatem Orła w kategorii scenografii został Marek Zawierucha za film "Wołyń". Nagrodę publiczności również otrzymał obraz "Wołyń". W kategorii Film Dokumentalny Orła odebrała Anna Zamecka za film "Komunia".

Orła za najlepszą muzykę odebrał Mikołaj Trzaska za film "Wołyń". W kategorii Najlepsze Kostiumy otrzymały: Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek oraz Agata Drozdowska za film “Wołyń”.

W trakcie gali członkowie członkowie Polskiej Akademii Filmowej zwrócili się do rosyjskich władz z prośbą o uwolnienie rosyjskiego reżysera Olega Sencowa uwięzionego i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Uczestnicy uroczystości podnieśli żółte kartki z napisem "Uwolnić Olega Sencowa". Reżyser protestował na Majdanie, następnie występował przeciwko aneksji przez Rosję Krymu, gdzie mieszkał. W maju 2014 roku został aresztowany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i oskarżony o terroryzm. Reżyser nie przyznał sie do zarzucanych mu czynów.

IAR/ar