fot. wikipedia.org/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)
W wydarzeniu uczestniczą kombatanci i młodzież z Ligii Morskiej i Rzecznej. Natomiast w sobotę na plaży przy molo odbędzie się rekonstrukcja walk o Kołobrzeg.Tam też pojawi się Polskie Radio Koszalin

fot. Obraz Zaślubiny Polski z Bałtykiem autorstwa Wojciecha Kossaka Pod kołobrzeskim Pomnikiem Zaślubin od rana trwają obchody 72. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Uczestniczą w nich kombatanci i młodzież m.in. z Ligii Morskiej i Rzecznej.
Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreśla, że takie spotkania pokoleń są niezwykle ważne dla tradycji patriotycznych:

- Spotkanie weteranów i tego młodego pokolenia, które może przejąć od kombatantów wartości, którym oni byli wierni są bardzo istotne. Żołnierze I Armii Wojska Polskiego, którzy walczyli i doprowadzili do Zaślubin Polski z Morzem to są tak samo bohaterami, jak ci którzy walczyki pod Monte Cassino.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Liga tworzyła m.in. podwaliny pod Marynarkę Wojenną RP. Teraz jak przyznają Wiktor i Karolina ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdańsku dzięki niej młodzi ludzie mają możliwość przyswojenia sobie wiedzy z zakresu żeglarstwa:

- Jeździmy na zajęcia żeglarskie, podczas których uczymy się jak wypłynąć w morze, czy jak wybrnąć z niebezpiecznych sytuacji będąc na wodzie.  

W piątkowe popołudnie uroczystości 72. rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu i Zaślubin Polski z Morzem przeniosą się na kołobrzeski Cmentarz Wojenny, gdzie m.in. wygłoszony zostanie Apel Pamięci.
W sobotę od godziny11 na plaży przy molo odbędzie się rekonstrukcja walk o Kołobrzeg. O 10.00 na miejscu wydarzeń wraz ze studiem plenerowym pojawi się Polskie Radio Koszalin.


KK/ds