fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Wiele restauracji, hoteli i punktów handlowych nadal prowadzi rekrutację pracowników na okres wakacyjny. Wśród ogłoszeń nie brakuje propozycji dla pokojowych, kucharzy czy kasjerów.

Anna Kowalczyk, pośrednik pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie podkreśliła, że oferty zaczęły spływać troszeczkę później, ale jest ich tyle samo co w zeszłym roku: - Poszukujemy recepcjonistek, fizjoterapeutów, kucharzy, pomocy kuchennej. Szczególnych wymagań przy tych prostszych pracach nie ma.

Wśród chętnych do podjęcia pracy najwięcej jest młodzieży, w tym również osób poniżej 15. roku życia, którzy ze względów prawnych nie mogą być zatrudnieni - przypomina Ewelina Kosowska-Pachura z młodzieżowego biura pośrednictwa pracy OHP: - Jest mi bardzo przykro, ale muszę im podziękować, ponieważ najniższa granica w tej chwili, to skończone 16 lat.

Zarówno wśród ogłoszeń znajdujących się w Urzędzie Pracy jak i młodzieżowym biurze pośrednictwa pracy OHP widać wzrost stawek. W niektórych przypadkach o 20 procent w porównaniu z zeszłym rokiem, częściej jednak o około 10 procent. - Natomiast w przypadku stawek godzinowych mówimy o 25 złotych za godzinę - wyjaśniła Anna Kowalczyk z PUP Koszalin. - Wielu pracodawców mówi, że to wynagrodzenie, w zależności od umiejętności pracownika, można negocjować - dodała.

Większość sezonowych ofert pracy obejmuje zatrudnienie do końca sierpnia, rzadziej do połowy lub końca września.

kch/kp

Posłuchaj

relacja Katarzyny Chybowskiej