fot. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"/fb.com
Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, który w środę był w Koszalinie, odniósł się m.in. do kwestii proponowanych zmian na liście lektur szkolnych i ograniczenia liczby godzin zajęć w szkołach.

Zdaniem Waldemara Jakubowskiego, z listy lektur nie mogą zniknąć te pozycje, które stanowią o tożsamości narodu: - Taka literatura tworzy kody kulturowe, bez których jako naród przestaniemy się porozumiewać. Z drugiej strony, rzeczywiście mamy problem z dostępnością takich książek. O ile dla dzieci jest kilka fajnych pozycji, które można wprowadzić do kanonu lektur, to dla młodzieży wybór jest już mniejszy.

Odnosząc się do pomysłu ograniczenia liczby godzin lekcji, przekazał, że polscy uczniowie już teraz spędzają w szkole mniej czasu niż ich rówieśnicy w Europie. - Polskie dzieci, w cyklu 8-letnim, spędzają w szkole ok. 5200 godzin, a średnia europejska wynosi 7600 godzin. Nie jestem pewien, czy redukcja godzin to dobra droga. Powinniśmy raczej dyskutować, jak dobrze zagospodarować ten czas.

Waldemar Jakubowski zapowiedział, że związek oprotestuje rozporządzenie, jeśli będzie przewidywało wykreślenie z podstawy programowej treści, „które w jakiś sposób konstytuują poczucie tożsamości narodowej”.

kk/zn

Posłuchaj

Waldemar Jakubowski o kanonie lektur Waldemar Jakubowski o godzinach zajęć w szkołach