fot. mlodziifilm.pl
W części konkursowej pojawi się 10 filmów pełnometrażowych i 65 krótkometrażowych. Dodatkowo odbędą się projekcje pozakonkursowe, spotkania z artystami, branżowe debaty, wystawy i koncerty.

Wielkie święto młodego kina rozpocznie się w poniedziałek 10 czerwca. Poziom tegorocznych debiutów jest bardzo wysoki.

- Filmy, które wybraliśmy do konkursu, są najwyższej klasy, jeżeli chodzi o warsztat. Młodzi ludzie chyba rodzą się już z umiejętnościami montażu, prowadzenia kamery, czy pracy z aktorem - podkreśla Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu.

Najlepsze debiuty zostaną - jak co roku - nagrodzone Jantarami. Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie. Na czele jury w konkursie pełnometrażowym stanie reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze, a w konkursie debiutów krótkometrażowych - reżyser Piotr Domalewski.

W trakcie festiwalu odbędzie się także kilkadziesiąt innych wydarzeń, takich jak chociażby branżowe debaty. Jedna z nich będzie dotyczyła roli kobiet w kinematografii.

- Przyjadą m.in. Agnieszka Glińska, Joanna Kos-Krauze, Aleksandra Pisula - jest aktorką i współautorką scenariusza do „Ataku Paniki” oraz Aleksandra Staszko - odpowiedzialna za kostiumy w „Zimnej Wojnie” - zapowiada Liwia Mądzik, wicedyrektor programowy festiwalu.

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny. Wśród laureatów poprzednich edycji festiwalu są między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Łukasz Palkowski, Jan Matuszyński, czy Marcin Wrona.

ap/rż

Do pobrania

Posłuchaj

Liwia Mądzik, wicedyrektor programowy festiwalu
Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu