W tym roku Koszalin świętuje 760-lecie swojego istnienia. Obchody jubileuszu rozpoczęły się już wczoraj, a z tej okazji zaplanowano kilka dni wyjątkowych wydarzeń i atrakcji dla mieszkańców. O programie obchodów oraz przygotowanych atrakcjach, w audycji „Na Dobry Dzień”, opowiadali goście Beaty Góreckiej i Sylwestra Podgórskiego.
Prezydent Koszalina - Tomasz Sobieraj
O świętowaniu, historii miasta i atrakcjach zaplanowanych na kolejne dni na naszej antenie mówił prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj.
- To jest takie połączenie historii z teraźniejszością - podkreślił prezydent, dodając, że obchody są także formą pamięci o tych, „którzy dołożyli swoją cegiełkę, żeby budować i rozwijać Koszalin na przestrzeni tych ośmiu wieków”.
Jak zaznaczył Tomasz Sobieraj, tegoroczne Dni Koszalina wyjątkowo integrują mieszkańców i lokalne środowiska. - Tych instytucji i organizacji, które dołączyły bezinteresownie, żeby być częścią tych dni Koszalina, jest naprawdę bardzo dużo - mówił na naszej antenie.
Dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie - Katarzyna Królczyk
W ramach obchodów 760-lecia Koszalina w świętowanie miasta aktywnie włączyło się także Archiwum Państwowe w Koszalinie. O przygotowanych wydarzeniach i wyjątkowych historycznych materiałach na naszej antenie opowiadała dyrektorka archiwum Katarzyna Królczyk.
- Trudno mówić o obchodach miasta, o jego urodzinach bez obecności takiej instytucji, jaką jest Archiwum Państwowe - podkreśliła, przypominając, że to właśnie archiwiści zabezpieczają i przechowują najcenniejsze dokumenty dotyczące historii miasta.
Z okazji jubileuszu archiwum przygotowało plenerową wystawę prezentującą unikatowe materiały od XVI wieku aż po lata 70. XX wieku. - Będzie można zobaczyć te same dokumenty, ale w oryginale. Jest to niepowtarzalna okazja dla mieszkańców, aby poczuć ducha historii - mówiła Katarzyna Królczyk.
Kierowniczka Działu Promocji Koszalińskiej Biblioteki Publicznej - Barbara Wysmyk
Do wspólnego świętowania mieszkańców zaprasza także Koszalińska Biblioteka Publiczna. O przygotowanych opowiedziała Barbara Wysmyk.- Bardzo się cieszę, że miasto tętni życiem. Jest tego naprawdę dużo, jest w czym wybierać - mówiła.
Przed biblioteką na placu Polonii przygotowano animacje dla dzieci, warsztaty plastyczne, gry miejskie i rodzinne atrakcje. Jak dodała, dużą popularnością cieszą się bezpłatne wydarzenia dla najmłodszych organizowane przez bibliotekę. - Fajnie, żeby one nasiąkały kulturą - zaznaczała.
W programie bibliotecznych wydarzeń znalazło się także spotkanie z Joanną Brodzik, promującą swoją książkę „Umami”. - Nie siedźcie w domu, naprawdę skorzystajcie z tej oferty - zachęcała Barbara Wysmyk.