fot. pixabay.com

Gościem Andrzeja Watemborskiego była dr hab. Bernadettą Żynis, profesor Uniwersytetu Pomorskiego. Rozmawiano o reformie polskiej ortografii oraz jej konsekwencjach dla uczniów, nauczycieli i wszystkich użytkowników języka.

Rozmowa dotyczyła najważniejszych zmian w zasadach pisowni, w tym użycia wielkich liter, łącznej i rozdzielnej pisowni oraz nowych reguł dotyczących cząstek „by” i zapisu nazw własnych.

Profesor Żynis podkreślała, że reforma ma charakter porządkujący i w wielu miejscach upraszcza dotychczasowe, niekonsekwentne zasady, choć niektóre rozwiązania mogą budzić wątpliwości. Jak zaznaczyła językoznawczyni - „nie ma się czego bać, bo reformy w pisowni są konieczne - język jest tworem żywym i musi nadążać za rzeczywistością”.

Więcej w poniższej rozmowie.

Posłuchaj

rozmowa Andrzeja Watemborskiego z prof. Bernadettą Żynis