
W habitacie Lunares w Pile zakończyła się analogowa misja kosmiczna - bliźniacza do tej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. I choć polski astronauta czeka jeszcze na start swojej wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to przeprowadzony w Pile eksperyment jest ściśle powiązany z prawdziwą misją Axiom 4.
Dyrektor habitatu Lunares dr Leszek Orzechowski powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że analogowi astronauci w Pile działali zgodnie z programem prawdziwej misji kosmicznej: - Była to misja lustrzana. Miała rozpocząć się tydzień po oryginalnym terminie lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, co nie wydarzyło się. Mieliśmy jednak jego plan zadań, więc mam nadzieję, że dobrze ją odwzorowaliśmy.
Głównym projektem łączącym analogową misję w Pile z misją Axiom 4 jest „AstroMentalHealt”, badający wpływ izolacji na zdrowie psychiczne członków załogi.
Jeden z uczestników analogowej misji - „odpowiednik” polskiego astronauty - Marcin Drobik zaznaczył, że wiele zadań podczas misji było poświęconych właśnie tym badaniom: - Było ich sporo, głównie psychologicznych. Kiedy Sławosz wróci, nasze wyniki będą porównywane z jego.
Marcin Drobik pracuje na co dzień w przemyśle kosmicznym. Komputer pokładowy firmy KP Labs, w której jest zatrudniony znajduje się już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie wykorzystywany przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Jak podkreśla Marcin Drobik - podczas dwutygodniowej izolacji w czasie misji kosmicznej jej uczestnikom brakowało najbardziej kontaktu z bliskimi, naturalnego światła i… kawy: - Najtrudniejsze były pierwsze trzy dni, przyzwyczajenie się do nowej rutyny, innego światła, braku kontaktu z naturą. Najbardziej jednak dotkliwa była rozłąka z rodziną.
To, że izolacja była największym wyzwaniem podczas misji przyznają też inni analogowi astronauci. Potwierdza to Josh Kivijärv ze Stanów Zjednoczonych: - Pasjonowałem się lotami od dłuższego czasu. Pracuje w lotach załogowych w USA. Nie byłem pewny jak zniosę izolację, ale wspierająca ekipa okazała się pomocna.
W habitacie Lunares pozostało jeszcze kilku analogowych astronautów - to grupa symulująca załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich misja zakończy się w najbliższą sobotę.
Lunares to placówka naukowa, zlokalizowana na terenie dawnego lotniska wojskowego w Pile. Funkcjonuje w specjalnie przystosowanych kontenerach i schronohangarze. Już od kilku lat prowadzone są tam analogowe misje kosmiczne.
Start misji Axiom-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną był przekładany już kilka razy. Najprawdopodobniej misja wystartuje w czwartek.
pg/aj

Posłuchaj
materiał Przemka Grabińskiego- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00